فواید تماشای فوتبال برای بانوان!

نتایج مطالعه‌ای که در انگلستان انجام گرفته نشان می‌دهد ۶۵درصد از مردان این کشور خود را «تماشاگران حرفه‌ای» ورزش می‌دانند اما این آمار در خانم‌ها زیر ۳۰درصد است. ولی شاید بهتر باشد خانم‌ها در دیدگاه‌های خود تغییر ایجاد کنند. دکتر رنه کالایسل، فوق‌تخصص روان‌شناسی ورزشی در انگ‌آلیند می‌گوید: «طرفدار یک تیم ورزشی بودن یا به اصطلاح یک Fan بودن خوبی‌های زیادی دارد، این کار ارتباطات جدید ایجاد می‌‌کند، دوستی‌‌ها را تحکیم می‌بخشد، به فرد هویت جمعی می‌دهد و قدرت ابراز احساسات و رفتار جمعی را بیشتر می‌کند همه این‌ها در روان‌شناسی حسن محسوب می‌شوند.» دکتر دانیل وان، فوق تخصص روان‌پزشکی و مدیر مرکز مطالعات روان‌پزشکی پورتلند که برای ۲۰ سال در گروه تحقیقاتی «روان‌شناسی طرفداران ورزش» فعالیت کرده است در این مورد می‌گوید: «طرفداران یک تیم خود را مثل یک خانواده می‌دانند و هر عضو احساس می‌‌کند دیگران از او حمایت می‌کنند. در واقع عضوی از جامعه طرفداران یک تیم بودن ارتباطات را تقویت می‌‌کند.»

اما حواستان باشد که تنها فوائد طرفدار استقلال یا پرسپولیس بودن همین تامین سلامت روحی و روانی نیست. در این مطلب می‌توانید ۵ فایده مهم فوتبالی بودن را بخوانید.

۱- الهام‌بخشی برای ورزش کردن است
وقتی بازیکنان فوتبال با توپ سریع حرکت می‌کنند، دریبل می‌زنند یا شوت می‌کنند اگر به پاهای بسیاری از مردان نگاه کنید می‌بینید انگار آن‌ها در آن لحظه به جای بازیکنان هستند؛ تحقیقات نشان داده تماشای ورزش‌ها باعث می‌شود بسیاری از تماشاگران تحریک شوند که ورزش کنند. این موضوع در مورد تمام ورزش‌ها هم صادق است. کا‌ترین اولسن، فوق‌تخصص پزشکی ورزشی در ونکوور در این مورد می‌گوید: «تماشای دونده‌ها و دوچرخه‌سوارانی که با همت و استقامت مسیرهای سخت را طی می‌کنند برای بسیاری از تماشاگران تحریک‌کننده است. در عین حال مطالعات نشان داده افرادی که ورزش می‌کنند (به صورت آماتور) اگر به تماشای ورزش حرفه‌ای‌ها بنشینند تحریک می‌شوند تا در زمان ورزش کردن در حد بالاتری تمرین کنند.» برای مثال یک بررسی در انگلستان نشان داده بازیکنان آماتور فوتبال که به تماشای مسابقات فوتبال سطح بالا می‌نشینند، در روز بعد از تماشای این مسابقات بیشتر از تمرینات قبلی خود فعالیت می‌کنند و کالری می‌سوزانند. دکتر سوزان مک‌مایر، از دانشگاه فایرفاکس در کانادا می‌گوید: «بررسی گروه‌ ما نشان داده خانم‌هایی که به طور منظم به تماشای مسابقات ورزشی می‌نشینند و به‌خصوص‌ آن‌هایی که طرفدار یک تیم ورزشی هستند بیشتر از بقیه زنان انگیزه برای انجام تمرینات ورزشی یا حضور در مسابقات ورزشی پیدا می‌کنند. در واقع وقتی شما حرفه‌ای‌های ورزش را می‌بینید، می‌خواهید جای آن‌ها باشید و برای همین همه تلاشتان را می‌کنید به همین سادگی.»

۲- باهوش‌تر خواهید شد
براساس مطالعه‌ای که نتایج آن در ژورنال پزشکی دانشگاه شیکاگو به چاپ رسیده مشخص شده است تماشای یک مسابقه ورزشی نوعی تمرین ذهنی برای تماشاگران است. در این مطالعه ۱۲ ورزشکار رشته هاکی، ۲۴ علاقه‌مند به این ورزش و ۲۴ نفری که در عمرشان یک مسابقه هاکی را تماشا نکرده بودند به تماشای یک مسابقه هاکی نشستند و فعالیت مغزی آن‌ها مثبت و سپس یک تست هوش از آن‌ها گرفته شد؛ در ‌‌نهایت مشخص شد ورزشکاران رشته هاکی و علاقه‌مندان حرفه‌ای آن، پس از تماشای یک مسابقه در وضعیت تمرکز بیشتر هستند و قسمت‌های خلاق، تفکر و تفکر انتزاعی مغز آن‌ها در آن‌ها فعال‌تر است. مطالعه دیگر در اسپانیا هم نشان داده، تماشاگران فوتبال در زمان تماشای یک مسابقه به ترکیب تیم‌ها، تغییرات تاکتیکی و بهترین شیوه عملکرد هر بازیکن در هر لحظه اندیشیده و در نتیجه بار‌ها به مسائل و راه‌حل‌ آن‌ها فکر می‌کنند و برای همین تفکر سریع‌تر و متمرکزتری دارند و در تست‌های عملکرد مغزی نتیجه بهتری می‌گیرند.

۳- تماشا کردن ورزش خودش ورزش کردن است
حتما به افرادی که مسابقات فوتبال مهیج را تماشا می‌کنند دقت کنید، آن‌ها بلند حرف می‌زنند، اعتراض می‌کنند، دست می‌زنند و حتی به هوا می‌پرند. این‌ها خودش یک ورزش است. مطالعات نشان داده به طور متوسط یک خانم ۷۰ کیلوگرمی که طرفدار یک تیم ورزشی بسکتبال است طی تماشای مسابقه تیم محبوبش حدود ۱۵۰ کالری می‌سوزاند. این شاید مثل دویدن روی تردمیل نباشد اما بد هم نیست. جالب است که در مطالعه‌ای دیگر نشان داده شده تماشای یک مسابقه فوتبال در یک کافه همراه دوستان و حضور در جمع آن‌ها تا ۲۰۰ کالری و حضور در ورزشگاه برای ۳ساعت و حضور در تشویق‌های گروهی ممکن است تا ۳۵۰ کالری بسوزانند. البته تمام این‌ها موکول به این است که در زمان تماشای مسابقه به خوردن افراطی تنقلات، تخمه‌‌ها، چیپس‌ها یا پاپ‌کورن‌ روی نیاورید.

۴- طول عمر بیشتری خواهید داشت
تماشای فوتبال به صورت انفرادی، یا با افرادی که به فوتبال علاقه‌مند نیستند، چندان به طول عمر شما نخواهد افزود اما اگر به صورت دسته‌جمعی فوتبال تماشا کنید عمرتان طولانی می‌شود.
شاید فکر کنید هیجان و اضطراب تماشای مسابقات ورزشی و احساس غمگینی ناشی از شکست احتمالی تیم محبوبتان عمرتان را کوتاه می‌‌کند اما نتیجه مطالعات گروه تحقیقی دانشگاه بریگام یانگ نشان می‌دهد گردهمایی‌هایی که به صورت منظم برای تماشای مسابقات ورزشی صورت می‌گیرد می‌تواند به طول عمر انسان‌ها بیفزاید. دکتر جولیان هال‌لاسلند، متخصص روان‌پزشکی می‌گوید: «شکل دادن یک شبکه، با یک علاقه مشترک باعث افزایش کیفیت زندگی و احتمال طول عمر بیشتر می‌شود. داشتن دوستان خوب با علائق مشترک ممکن است باعث کاهش احتمال ابتلای شما به بیماری‌های قلبی-عروقی شود، دوستان خوب باعث می‌شوند شما چگونگی مقابله با اضطراب را فرا بگیرید و راحت‌تر ابراز عقیده کرده و حس اعتماد به نفستان افزایش یابد. برای همین حتی اگر تیم محبوب شما شکست هم بخورد می‌توانید با خنده و شوخی با دوستانتان این ناراحتی‌ را کم کنید.»

۵- باعث تحکیم رابطه مشترک می شود
تحقیقات نشان داده داشتن یک علاقه مشترک میان زن و شوهر باعث افزایش استحکام روابط زناشویی می‌شود. دکتر اورسن ورمز، پروفسور علوم رسانه‌ای در دانشگاه لویولا مانومت می‌گوید: «کلیشه معمول این است که تماشای مسابقات ورزشی رابطه میان زن و شوهر‌ها را در گذر زمان خراب می‌کند اما مطالعات نشان‌دهنده عکس این مورد است، خیلی از اوقات خانم‌ها وقتی همسرشان مشغول تماشای یک مسابقه ورزشی است خود را به فعالیتی دیگر مشغول می‌‌کنند یا صرفا برای وقت‌گذرانی مسابقه را تماشا می‌کنند اما اگر علاقه مشترک داشته باشند هر ۲ طرف احساس حمایت و درک متقابل به هم خواهند داشت و این باعث می‌شود رابطه زناشویی استحکام بیشتری پیدا کند، در واقع در این شرایط خوشحالی‌ها و ناراحتی‌ها با هم تقسیم می‌شوند و ارتباط نزدیک‌تر خواهد شد.»

منبع: برترینها

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.