مصرف موز باعث یاد آوری خواب‌هایتان می‌شود

به نقل از روزنامه دیلی میل انگلیس، اگر شما جزء کسانی هستید که خوابهای خود را هنگام بیداری به یاد نمی‌آورید، یک راه پیش روی شما است و آن هم این است که ویتامین B6 زیاد مصرف کنید.

پژوهشگران مرکز تحقیقاتی کیلنیک مایو در آمریکا در تحقیقات اولیه خود دریافتند که مصرف ویتامین B6 نه تنها به شما قدرتی برای داشتن خوابهای واضح بیشتری می‌دهد بلکه به شما در یادآوری آنها در صبحگاه کمک می‌کند.

بر پایه این گزارش، این باور وجود دارد که همه ما بین ۴ تا ۶ خواب در شب داشته باشیم اما اکثراً به سختی آنها را به ویژه به صورت کلی به یاد می آوریم.

این برداشت وجود دارد که ویتامین های B6 موجود در گوشت، غلات سبوس دار، سبزیها، آجیل و موز به یادآوری خواب و وضوح آنها کمک می‌کند اما این برداشت بر یک نظریه استوار بود نه تحقیقاتی دقیق.

تحقیقات کوچکی برای مستند کردن این نظریه صورت گرفت و پژوهشگران به ۱۲ دانشجو مقادیر متنوعی ویتامین B6 در طول پنج روز دادند.

۴ دانشجو به میزان ۱۰۰ میلی گرم و ۴ دانشجو دیگر به میزان ۲۵۰ میلی گرم ویتامین B6 دریافت کردند اما به بقیه دانشجوها یک ماده بی اثر داده شد.

این تحقیقات نشان داد: افرادی که مقادیر زیادی ویتامین B6 دریافت کردند؛ میانگین بالایی در خواب های واضح داشتند.

پژوهشگران معتقدند ویتامین B6 بود که این تاثیر را ایجاد می‌کرد زیرا اسیدهای آمینه را به یک انتقال دهنده عصبی به نام سرتونین تبدیل می‌کند که مغز را در دوره خواب بیدار نگه می دارد؛ دوره ای که در آن خوابها واضح‌‌تر هستند.

پژوهشگران معتقدند که مصرف زیاد این ویتامین می‌تواند باعث بی‌خوابی، افزایش فشار خون و حالات ترس شود.

منبع: فارس

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.