پرسه سگ‌های خانگی در شهر

فروش حیوانان خانگی به ویژه سگ در شهرها به ویژه در تهران به طرز نگران‌کننده‌ای افزایش یافته، به گونه‌ای که نمود آن به راحتی در خیابان‌های شهر و نیز درون برخی اتوموبیل‌ها کاملا مشهود است.

قیمت این سگ‌های تزیینی که مدل پشمالو و پاکوتاه آن بیشتر مورد علاقه تهرانی‌ها قرار گرفته، از قیمت یک میلیون و پانصد هزار تومان آغاز شده، تا حدود چهار میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود که بسته به داشتن گذرنامه! کارت واکسن و… این مبلغ متغیر است که البته این مبلغ درباره سگ‌های بزرگ و از نژادهای هیکلی و قدرتمند از سه میلیون آغاز و تا ۱۵ میلیون قیمت دارد.

در این باره، مجید، یکی از فروشندگان حیوانات خانگی گفت: حسادت به هنگام خرید حیوانات خانگی به ویژه سگ‌ها کاملا مشهود است، به گونه‌ای که گاه برخورد می‌کنیم بانوانی ـ که حتی همراه خانواده خود برای خرید سگ مراجعه کرده‌اند ـ اظهار می‌کنند سگ فلانی، فلان قیمت و با این مشخصات است، پس سگ من باید بهتر باشد.

این در حالی است که برخی از این افراد، اصلا هیچ اطلاع از نحوه مراقبت‌ از حیوانات خانگی نداشته و بارها نیز شاهد مراجعه آنان به هنگام بیماری و حتی مرگ حیواناتشان بوده‌ایم که این نشان از این دارد که متأسفانه این حیوانات خانگی، به ابزاری برای نشان دادن تمدن و کلاس و اشرافی‌گری تبدیل شده که پس از مدتی نیز خانواده‌ها از این تب می‌افتند.

گذشته از مراکز و کلینیک‌های دامپزشکی که حتی شبانه‌روز و تلفنی مشغول به کار هستند، آرایشگاه‌ها و مکان‌هایی برای این حیوانات مانند مهدکودک ایجاد شده که در این زمینه فعالیت می‌کنند؛ برای نمونه، هزینه یک بار آرایش سگ و رنگ ناخن و … از دست‌کم پانزده هزار تومان گرفته تا دویست هزار تومان نیز می‌رسد و این در حالی هست که مراجعان با کمال میل این مبالغ را پرداخت می‌کنند؛ البته غذای سگ، شیرینی، شیر و داروهای این حیوانات و آویز‌هایی که به این سگ‌ها می‌آویزند، خود از لحاظ مالی و هزینه‌ای، جایگاه ویژه‌ای دارد که کار هر کسی نیست خرمن کوفتن!

رفتار افرادی که مانند غربی‌های متمدن! حیوانات خانگی به ویژه سگ را با ‌آرایش‌های جالب در خیابان‌ها و آن هم با تفاخر می‌گردانند، نه تنها موجب جریحه‌دار شدن عفت عمومی بلکه باعث ترس و دلهره دیگر عابران و مردم می‌شود که گاه به دعوا و بحث نیز می‌انجامد؛ اما این سگداران بدون هیچ ابایی با سگ‌های خود ـ چه در اتومبیل و چه در خیابان و پارک‌ها ـ مشغول گشت و گذار هستند و این در حالی است که مسئولان برخورد با مظاهر، بدحجابی و بی‌حجابی را اولویت کار خود قرار داده و با این مسائل که به مراتب بیشتر از بدحجابی، جامعه و فرهنگی غنی ایران را مورد تعرض قرار داده و عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند، هیچ برخوردی نداشته و واکنشی نشان نمی‌دهند!

دکتر مجید ابهری، متخصص علوم رفتاری نیز درباره رشد پدیده سگ‌بازی در جامعه گفته است: نگهداری سگ می‌تواند نشانه‌ای از خلأ فرهنگی و پاره‌ای از عقده‌های روحی و رفتاری و کمبودهایی در زندگی شخصی باشد. از سوی دیگر، وابستگی عاطفی به این‌گونه حیوانات به ویژه در کودکان و نوجوانان منجر به بروز ضربه‌های روحی شدیدی به آنها می‌شود و حتی در مواردی که به دلایلی از جمله مرگ، حیوان از صاحبش دور می‌شود، این ضربات روحی جبران‌ناپذیر خواهد بود.

نگهداری از سگ، نشانه‌ای از کمرنگ ‌شدن اعتقادات و باورهای مذهبی است.گفتنی است، پیشتر به دلیل ممنوعیت‌ها، قبحی که در جامعه بود این بود که ‌دارندگان سگ‌ها، اواخر روز و به هنگام غروب و بیشتر شب‌ها به خیابانگردی و گشت و گذار می‌آمدند اما هم‌اکنون و متأسفانه، قبح و مسائل عرضی جامعه به کنار رفته و این افراد این گونه پرده‌دری می‌کنند!

منبع: تابناک

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.