پرسه ی سگهای خانگی در شهر

سگ های خانگیفروش حيوانان خانگي به ويژه سگ در شهرها به ويژه در تهران به طرز نگران‌کننده‌اي افزايش يافته، به گونه‌اي که نمود آن به راحتي در خيابان‌هاي شهر و نيز درون برخي اتوموبيل‌ها کاملا مشهود است.
قيمت اين سگ‌هاي تزييني که مدل پشمالو و پاکوتاه آن بيشتر مورد علاقه تهراني‌ها قرار گرفته، از قيمت يک ميليون و پانصد هزار تومان آغاز شده، تا حدود چهار ميليون تومان در بازار عرضه مي‌شود که بسته به داشتن گذرنامه ! کارت واکسن و… اين مبلغ متغير است که البته اين مبلغ درباره سگ‌هاي بزرگ و از نژادهاي هيکلي و قدرتمند از سه ميليون آغاز و تا 15 ميليون قيمت دارد.

در اين باره، مجيد، يکي از فروشندگان حيوانات خانگي گفت: حسادت به هنگام خريد حيوانات خانگي به ويژه سگ‌ها کاملا مشهود است، به گونه‌اي که گاه برخورد مي‌کنيم بانواني ـ که حتي همراه خانواده خود براي خريد سگ مراجعه کرده‌اند ـ اظهار مي‌کنند سگ فلاني، فلان قيمت و با اين مشخصات است، پس سگ من بايد بهتر باشد.
اين در حالي است که برخي از اين افراد، اصلا هيچ اطلاع از نحوه مراقبت‌ از حيوانات خانگي نداشته و بارها نيز شاهد مراجعه آنان به هنگام بيماري و حتي مرگ حيواناتشان بوده‌ايم که اين نشان از اين دارد که متأسفانه اين حيوانات خانگي، به ابزاري براي نشان دادن تمدن و کلاس و اشرافي‌گري تبديل شده که پس از مدتي نيز خانواده‌ها از اين تب مي‌افتند.

گذشته از مراکز و کلينيک‌هاي دامپزشکي که حتي شبانه‌روز و تلفني مشغول به کار هستند، آرايشگاه‌ها و مکان‌هايي براي اين حيوانات مانند مهدکودک ايجاد شده که در اين زمينه فعاليت مي‌کنند؛ براي نمونه، هزينه يک بار آرايش سگ و رنگ ناخن و … از دست‌کم پانزده هزار تومان گرفته تا دويست هزار تومان نيز مي‌رسد و اين در حالي هست که مراجعان با کمال ميل اين مبالغ را پرداخت مي‌کنند؛ البته غذاي سگ، شيريني، شير و داروهاي اين حيوانات و آويز‌هايي که به اين سگ‌ها مي‌آويزند، خود از لحاظ مالي و هزينه‌اي، جايگاه ويژه‌اي دارد که کار هر کسي نيست خرمن کوفتن!
رفتار افرادي که مانند غربي‌هاي متمدن! حيوانات خانگي به ويژه سگ را با ‌آرايش‌هاي جالب در خيابان‌ها و آن هم با تفاخر مي‌گردانند، نه تنها موجب جريحه‌دار شدن عفت عمومي بلکه باعث ترس و دلهره ديگر عابران و مردم مي‌شود که گاه به دعوا و بحث نيز مي‌انجامد؛ اما اين سگداران بدون هيچ ابايي با سگ‌هاي خود ـ چه در اتومبيل و چه در خيابان و پارک‌ها ـ مشغول گشت و گذار هستند و اين در حالي است که مسئولان برخورد با مظاهر، بدحجابي و بي‌حجابي را اولويت کار خود قرار داده و با اين مسائل که به مراتب بيشتر از بدحجابي، جامعه و فرهنگي غني ايران را مورد تعرض قرار داده و عفت عمومي را جريحه‌دار مي‌کند، هيچ برخوردي نداشته و واکنشي نشان نمي‌دهند!
دکتر مجيد ابهري، متخصص علوم رفتاري نيز درباره رشد پديده سگ‌بازي در جامعه گفته است: نگهداري سگ مي‌تواند نشانه‌اي از خلأ فرهنگي و پاره‌اي از عقده‌هاي روحي و رفتاري و کمبودهايي در زندگي شخصي باشد. از سوي ديگر، وابستگي عاطفي به اين‌گونه حيوانات به ويژه در کودکان و نوجوانان منجر به بروز ضربه‌هاي روحي شديدي به آنها مي‌شود و حتي در مواردي که به دلايلي از جمله مرگ، حيوان از صاحبش دور مي‌شود، اين ضربات روحي جبران‌ناپذير خواهد بود.

نگهداري از سگ، نشانه‌اي از کمرنگ ‌شدن اعتقادات و باورهاي مذهبي است.گفتني است، پيشتر به دليل ممنوعيت‌ها، قبحي که در جامعه بود اين بود که ‌دارندگان سگ‌ها، اواخر روز و به هنگام غروب و بيشتر شب‌ها به خيابانگردي و گشت و گذار مي‌آمدند اما هم‌اکنون و متأسفانه، قبح و مسائل عرضي جامعه به کنار رفته و اين افراد اين گونه پرده‌دري مي‌کنند!

منبع : تابناک

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.