غمگین ترین فیلم‌های تاریخ سینما

نشریه‌ی سینمایی «اسکرین» در گزارشی فهرست غم‌انگیزترین فیلم‌های تاریخ سینما را منتشر کرده است که در رتبه‌ی اول فیلم «شکوفه‌های پژمرده» قرار دارد.

فیلم صامت «شکوفه‌های پژمرده» که می‌توان آن را یکی از نخستین فیلم‌های حزن‌انگیز تاریخ سینما لقب داد، یک درام عاشقانه محصول ۱۹۱۹ است که در آن رابطه‌ی عاشقانه و تراژیک بین یک دختر آمریکایی و یک مرد چینی روایت می‌شود. در این فیلم که کارگردانی آن برعهده‌ی «دو گریفیث» بوده و پایانی تراژیک نیز دارد، «لیلیان گیشی» و «ریچارد بارتلمس» نقش‌آفرینی کرده‌اند.

ریتم مناسب فیلم، فضا و عمق، روانی تصاویر، تدوین دقیق و حساب شده، شخصیت‌های فوق‌العاده و داستانی که با روایتی شاعرانه توصیف می‌شود از مواردی هستند که «شکوفه‌های پژمرده» را به یکی از زیباترین و شاخص‌ترین ملودرام های تاریخ سینما تبدیل کرده است. فیلم داستان «لیلیان گیش» دختری معصوم است که با پسری جوان اهل چین با نام «ریچارد بارتلمس» آشنا می‌شود. جوان چینی که به رویای عشق و دوستی به انگلستان آمده، ناگهان رویای خود را در وجود دختر می‌بینید. اما دختر معصوم گرفتار خشونت و بدرفتاری پدرش «دانلد کریسپ» است…

«مصائب ژاندراک»
فیلم «مصائب ژاندارک» محصول سال ۱۹۲۷ به کارگردانی «کارل درایر»، دستگیری، بازجویی، شکنجه، محاکمه و اعدام «ژاندارک»، دوشیزه «اورلیان» و قهرمان ملی فرانسه را روایت می‌کند که شجاعانه در برابر متجاوزان انگلیسی و کلیسا ایستاد و پس از مرگ، قدیسه خوانده شد.

ژاندارکی که درایر در این فیلم صامت خلق کرده است، با همه‌ی ژاندارک‌های سینمایی از نظر سبک‌شناختی متفاوت است. در این فیلم مصائب و رنج‌های این شخصیت تراژیک تاریخی و عذاب‌ها و شکنجه‌های روحی و جسمی که او به خاطر عقاید و ایمان راستین‌اش تحمل کرد، به خاطر نماهای کلوزآپ از چهره‌ی معصوم و نورانی و بدون گریم «ماریا فالکونتی» در نقش ژاندارک، اشک را از دیدگان هر انسانی جاری می‌کند.

بربادرفته
فیلم «بربادرفته» که از آن به عنوان یکی از شاهکارهای دنیای سینما نام برده می‌شود، یک درام رمانتیک است که در سال ۱۹۳۹ توسط «ویکتور فلمینگ» کارگردانی شد. این فیلم که بازیگرانی چون «کلارک گیبل»، «ویویان لی» و «لسلی هاوارد» در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند، داستان زندگی اسکارلت – بزرگترین دختر جرالد اوهارا- صاحب مزرعه‌ی پنبه را روایت می‌کند که تنها به ازدواج با «اشلی ویلکز»، پسر مالک مزرعه‌ی مجاور فکر می‌کند.

اما اشلی با دختر دیگری ازدواج می‌کند و سال‌های بعدی و سپس جنگ شمال و جنوب آمریکا آغاز می‌شود . ادامه‌ی این داستان حزن‌انگیز در آن روی می‌دهد. این فیلم ۲۳۸ دقیقه‌ای که با بودجه چهار میلیون دلاری ساخته شد، جوایز متعددی از جمله اسکار بهترین فیلم، اسکار بهترین کارگردانی و اسکار بهترین هنرپیشه‌ی نقش اول زن برای «ویویان لی» به ارمغان آورد.

«کازابلانکا»
فیلم «کازابلانکا» محصول کمپانی برادران وارنر با بودجه‌ی یک میلیون دلاری در سال ۱۹۴۲ ساخته شد و بارها در نظرسنجی‌های مختلف بهترین فیلم رمانتیک تاریخ سینما شناخته شده است. کازابلانکا که اسکار بهترین کارگردانی را برای «مایکل کورتیز» و اسکار بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی را برای «ژولیوس جی اپستین»، «فیلیپ جی اپستین» و «هوارد کوچ» به ارمغان آورد، داستان یک ماجرای عاشقانه‌ را در بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم با هنرنمایی دو هنرپیشه نامدار تاریخ سینما «همفری بوگارت» و «اینگرید برگمن» در مدت ۱۰۲ دقیقه به تصویر می‌کشد.

«بهترین سال‌های زندگی ما»
فیلم سیاه و سفید «بهترین سال‌های زندگی ما» به کارگردانی «ویلیام وایلر» محصول سال ۱۹۴۶ آمریکا، داستان سه سرباز آمریکایی بازگشته از جنگ جهانی دوم را در ۱۷۲ دقیقه روایت می‌کند.

این سربازان که نقش آنها توسط «فردریک مارچ»، «دانا اندروز» و «هارولد راسل» ایفا شده است، پس از بازگشت به زادگاهشان با استقبالی گرم که انتظارش را داشتند، مواجه نشده و سپس در ادامه به مشکلات عاطفی و کاری فراوانی دچار می‌شوند که اثرات بدی بر روحیات آنها بر جای می‌گذارد.

«محله چینی‌ها»
فیلم «محله‌ی چینی‌ها» به کارگردانی «رومن پولانسکی» و نقش‌آفرینی «جک نیکلسون» و «فی داناوی»، فیلمی حزن‌انگیز همراه با هیجان است که در سال ۱۹۷۴ با بودجه‌ی شش میلیون دلاری ساخته شده است.

این فیلم ۱۳۰ دقیقه‌ای در رقابت‌های اسکار نیز در ۱۱ بخش از جمله بخش‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین فیلمنامه غیراقتباسی و بهترین فیلمبرداری نامزد جایزه اسکار شد، اما تنها موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اصلی شد. البته «محله‌ی چینی‌ها» با فروش ۳۰ میلیون دلاری، توانست در جوایز بافتا برنده‌ی جایزه بهترین کارگردانی و در رقابت‌های گلدن‌گلوب برنده‌ی دو جایزه‌ی بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شود.

«محله‌ی چینی‌ها» فیلمی درخشان در فضای نوآر درباره‌ی یک کارآگاه کله‌شق است که پرده از فساد محله‌ی چینی‌ها در دهه‌ی ۳۰ لس آنجلس برمی‌دارد. این اثر جزء چهل فیلم برتر تاریخ سینما است که نامزد ۱۱ جایزه‌ی اسکار شد.

این فیلم درخشان که نمونه‌ی اعلای یک نوآر دهه‌ی هفتادی است، اثری رازآلود، پرازسوء تفاهم و پنهان‌کاری است و شخصیت‌هایی که در پس چهره و اعمال‌شان واقعیات دیگری جز آنچه می‌بینیم نهفته است و به واقع آنچه نیستند که نشان می‌دهند.

منبع: ایسنا

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.