خطرات یک استامینوفن ناقابل

استامینوفنوجود استامینوفن، در خانه ایرانی‌ها همانقدر عادی است که وجود یک بطری آب در یخچالشان! خیلی از ما هستیم که همه دردهایمان را با یک استامینوفن ناقابل کم می‌کنیم اما از عوارض این قرص شاید خبر نداشته باشید. چند تحقیقی که اخیرا انجام شده نشان داده است که مسکن‌های معمول مانند استامینوفن می‌توانند باعث افزایش خطر ابتلا به آسم شوند. براین اساس، استامینوفن‌ها عامل ۴۰ درصد از تنگی نفس‌ها و آسم‌های شدید در نوجوانان هستند. البته هنوز هیچ کس نمی‌داند آیا این داروها خودشان باعث بروز آسم می‌شوند یا خیر، اما به هر حال این مطالعات نشان می‌دهد بسیاری از کودکان قبل از آن که علائم آسم را از خود نشان دهند استامینوفن مصرف کرده‌اند.

تیم تحقیقاتی که در این پروژه کار می‌کرد، مطالعاتی را روی ۱۰۰۰ کودک به مدت ۳ سال ادامه داد. زمانی که کودکان به سن یک سالگی رسیدند، محققان از مادر آن‌ها پرسیدند که آیا کودکشان علائم تنگی نفس از خود نشان داده است یا خیر و این که کودک آن‌ها چه میزان استامینوفن مصرف کرده است.

نزدیک به ۸ درصد از کودکان بین سنین یک تا سه سالگی علائم تنگی نفس از خود نشان دادند. این تحقیقات نشان داد کودکانی که قبل از سن یک سالگی استامینوفن مصرف کرده‌اند با احتمال ۷ برابر بیش‌تر ممکن است علائم تنگی نفس را از خود نشان دهند.

بعد از در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند تب و سرفه که هر دو علائم تنگی نفس را افزایش داده و باعث مصرف بیش‌تر استامینوفن می‌شوند، دانشمندان متوجه شدند رابطه بین مصرف مسکن‌ها و تنگی نفس قابل توجه است.

اگر استفاده از مسکن‌ها واقعا تا این حد باعث افزایش آسم در کودکان می‌شود پس باید به شدت در مورد سلامت خانواده مان نگران باشیم. بنابراین یک بار دیگر در عادات دارویی تان تجدید نظر کنید تا خدای نکرده سلامت خود و فرزندانتان را به خطر نیاندازید.

منبع: روزنامه اطلاعات

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.