حاشیه ‌نگاری بر مراسم یادبود ایرج قادری

ژوبین قادری در مراسم یادبود پدرش ایرج قادری
مراسم ختم زنده‌یاد ایرج قادری ۲۲ اردیبهشت ماه در مسجد الجواد(ع) تهران که حواشی بسیار پررنگ‌تر از متن داشت بار دیگر نشان داد حاشیه در زندگی هنرمندان سینما چنان سهمی دارد که حتی به مجالس ختم آن‌ها در مساجد هم کشیده می‌شود.به گزارش ایسنا، مراسم ختم قرار بود راس ساعت ۱۸:۳۰ آغاز شود اما علاقه‌مندان به هنر هفتم و ایرج قادری از حدود ساعت ۱۶:۳۰ در محل میدان هفت تیر و بیرون از سالن اجتماعات مسجد الجواد تجمع کرده بودند. حضور این جمعیت را با نشریاتی که در صفحه نخست خود با عکس‌های بزرگ، مراسم را اطلاع‌رسانی کرده بودند و برخی اعلان‌های دیگر از طریق سایر رسانه‌ها، بی‌ارتباط نمی‌توان دانست.ـ تجمع علاقه‌مندان به شکلی بود که مانند برخی مراسم مشابه، نیروی انتظامی مجبور شد با حضور در محل و بستن قسمتی از میدان هفت تیر علاوه بر روانسازی ترافیک ایجاد شده سلامت حاضران را نیز در برابر تصادفات احتمالی تامین کند.ـ نکته جالب توجه حضور برخی از افراد بود که مشخصا برای دیدن هنرمندان و بازیگران جدید و قدیم سینما و تلویزیون به محل مراسم ختم آمده بودند. در این میان اگرچه هنرمندان جدید با استقبال بسیار زیادی مواجه می‌شدند اما افراد مسن‌تر ترجیح می‌دادند با بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون همراه شوند و با آن‌ها عکس بیندازند.ـ ازدحامی که جمع حاضر از علاقه‌مندان سینما ایجاد می‌کردند در دقایقی باعث شد که مهناز افشار و مهران مدیری که سعی داشتند در دقایق اولیه مراسم ختم در محل حاضر شوند، بلافاصله پس از توقف در میدان هفت تیر حتی نتوانند به خیابان منتهی به سالن اجتماعات مجلس قدم بگذارند. آن‌ها مجبور شدند پس از چند لحظه با کمک بخشی از مردم محل را ترک کنند. هنرمندان قدیم‌تر نیز با مشکل ازدحام جمعیت مواجه بودند. حتی کار به جایی رسید که جمشید مشایخی که اصرار بر حضور در مراسم ختم داشت با مشکل مواجه شد و به گفته حاضران، به دلیل فشار جمعیت با آمبولانس از محل خارج شد.

ـ بخشی از جمعیت حاضر در میدان هفت تیر منتظر حضور محمدرضا گلزار بودند و حتی در دقایقی شایعه شد که وی در محل حاضر شده است. این شایعه به دلیل آن بود که گلزار اولین حضور سینمایی‌اش را در فیلم «سام و نرگس» به کارگردانی ایرج قادری تجربه کرده بود. البته محمدرضا گلزار تا آخرین دقایق در محل حاضر نشد.

ـ تشکیل جمع‌های چند نفره برای شعرخوانی و صحبت درباره ایرج قادری از نکات جالب توجه حاشیه‌های مراسم دیروز بود. در گوشه گوشه خیابان بختیار میدان هفت تیر چند ده نفر در کنار یکدیگر شعرهای قدیمی را زمزمه کرده و دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری این اتفاقات را ضبط می‌کردند.ازدحام جمعیت در سالن و حضور چند برابر ظرفیت علاقمندان باعث شد که مسئول مربوطه مداوم از حاضران بخواهد که محل را ترک کنند تا سایر علاقمندان هم بتوانند در سالن اجتماعات حاضر شوند که البته این تذکر وی با بی‌محلی حاضران روبه‌رو شد. حضور جمعیت و بی‌نظمی داخل سالن تا جایی پیش رفت که مسئول سالن مجبور شد از ادبیاتی خاص و بعضا نامناسب از حاضران بخواهد که محل را ترک کنند که سخنان وی با واکنش شدید چند نفر روبه‌رو شد و حتی می‌رفت که کار به زد و خورد شدید منجر شود اما عده‌ای از حاضران شرایط را کنترل کردند.مسئول سالن اجتماعات مسجد الجواد هم در پایان تاکید کرد با این وضع هیچ مسجدی دیگر حاضر نمی‌شود میزبانی مراسم‌ ختم هنرمندان را بر عهده بگیرد.

ـ پس از حضور ژوبین قادری (فرزند ایرج قادری) در سالن اجتماعات، بسیاری از حاضران سعی کردند که خود را به او برسانند که این کار مشکلات بسیاری را در سالن ایجاد کرد و بی‌نظمی بیش از قبل شد، به همین دلیل مسئول سالن از وی خواست که محل را ترک کند و فرزند ایرج قادری با کمک مردم از سالن خارج شد.

پس از این درخواست بخشی از چراغ‌های سالن خاموش شد تا جمعیت هر چه سریع‌تر محل را ترک کند و بیش از این به سالن اجتماعای مسجد خسارت وارد نشود. اگرچه حاضران پس از مدتی سالن اجتماعات مسجد الجواد را ترک کردند اما مراسم در خیابان منتهی به سالن اجتماعات ادامه پیدا کرد که جمع‌هایی با حضور در خیابان بختیار به شعرخوانی‌های چند نفره‌شان ادامه دادند و با هنرمندان قدیمی عکس گرفتند.ـ از نکات جالب توجه این مراسم می‌توان به پوسترها و بروشورهایی که عکس‌های قدیمی و جدید از ایرج قادری و محمدعلی فردین روی آن‌ها چاپ شده بود اشاره کرد. حتی در پایان مراسم، یک نفر پوسترهایی که از قبل چاپ کرده بود را با قیمت ۱۰۰۰ تومان به فروش می‌رساند که البته با استقبال بیش از حد حاضران مواجه شد و مجبور شد بخشی از پوسترها را به هوا پرتاب کند تا بتواند از زیر دست و پای جمعیت خلاص شود!!

منبع: روزنامه مردمسالاری

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.