تاريخ سازان يورو

یورو 2012بهداد مينوي

دينوزوف(ايتاليا1980-1968): ديوار فولادي
دينوزوف يکي از 5 دروازه بان برتر تاريخ فوتبال جهان، در سال 1942 به دنيا آمد. فوتبال حرفه اي را از 19 سالگي با ايستادن درون دروازه باشگاه اودينزه آغاز کرد و پس از چند فصل حضور در مانتووا در سال 1967 به باشگاه ناپولي پيوست. دروازه ‌بان افسانه‌ اي يوونتوس که بيشتر به خاطر کاپيتاني ‌اش مشهوربود، توانست درسن چهل‌ سالگي دست به کار بزرگي بزند و ايتاليا را قهرمان دنيا کند، اما رکوردي که دينو دررقابت‌هاي يورو ازخود به جاي گذاشت هم خارق‌العاده است، اين دروازه‌ بان توانمند در دو دوره حضور در يورو و درهفت بازي که سه تاي آنها هم به وقت اضافه کشيده شد تنها دوگل خورد تا تاثيربسزايش درتيم ملي را به نمايش بگذارد. اوهمچنين درفينال يورو 68هم بازي مثال‌زدني را برابر يوگسلاوي انجام داد که درنهايت منجربه قهرماني تيمش شد.همچنين وي موفق شددرحد فاصل سال‌هاي 1972 تا 1974طي 12بازي ملي به مدت 1042دقيقه دروازه اش را بسته نگه دارد. دينوزوف پس از انجام 112 بازي ملي درسال 1983 ازتيم ملي خداحافظي کرد. زوف در سال 1986به سمت مربيگري تيم المپيک ايتاليا منصوب شد و3 سال بعد برروي نيمکت يوونتوس نشست و همراه اين تيم فاتح جام حذفي ايتاليا وجام يوفا شد.

فرانتس بکن بائر(آلمان غربي1976-1968): مبدع پست ليبرو در فوتبال
قيصر فوتبال آلمان در دوراني به عنوان يکي از بهترين مدافعان تاريخ فوتبال عرض اندام کرد که ستاره اي چون يوهان کرويف به عنوان يک نمونه ايده آل از‌هافبک تهاجمي در آسمان فوتبال جهان مي درخشيد. کسب سه عنوان معتبرنايب قهرماني جام جهاني 1966، سومي جام 1970 و قهرماني در 1974 به همراه درخشش با تيم آلمان درمسابقات جام ملت‌هاي اروپا و کسب توپ طلاي فوتبال اروپا کارنامه اي درخشان را دردوران بازيگري اين مدافع اسطوره اي شکل داده است. نايب قهرماني با تيم آلمان درجام جهاني 1986 و ايستادن بربام فوتبال جهان به همراه تيم آلمان درمسابقات جام جهاني 1990 ايتاليا در مقام سرمربي، کارنامه پرافتخار اين اسطوره فوتبال آلمان را تکميل کرده است. قدرت بازي خواني و شوتزني بکن بائر او را به عنوان يکي از مدافعان برتر تاريخ فوتبال جهان جلوه گر ساخته است.

پائولو مالديني(ايتاليا2000 و 1996 و 1998): پسر محبوب ايتاليا
اسطوره ميلان، پسر چزاره مالديني، بازيکن اسبق ميلان در تيم ملي ايتاليا که در کودکي يکي از هواداران يوونتوس و شيفته بازي روبرتو بوتگا بود خيلي زود با اثبات شايستگي‌هايش راه پدر را ادامه داد.بهترين مدافع چپ طول تاريخ دنيا، سه بار رقابت‌هاي يورو را تجربه کرد و در هر سه دوره در ليست برترين بازيکن‌هاي جام قرارگرفت. مالديني اولين بازي‌اش براي تيم ملي ايتاليا را درسال 1988 انجام داد. اودرسن 19سالگي در مرحله مقدماتي يورو 88 بازي کرد. بازي فوق‌العاده او روي پاي ميشل، بهترين بازيکن اسپانيايي آن زمان که در نهايت موجبات پيروزي يک بر صفر ايتاليا را فراهم آورد جاي هيچ ترديدي راجع به آينده درخشان او در اذهان باقي نگذاشت. ايتاليا درنيمه‌نهايي برابر اتحاد جماهير شوروي باخت و ازگردونه رقابت‌ها کناررفت با اين حال مالديني 12سال بعد تا نزديکي‌هاي فتح جام هم پيش رفت که با شکست ايتاليا به فرانسه اين مهم باز اتفاق نيفتاد.درسال 94 که خود پائولو به عنوان بهترين سال زندگي اش از آن ياد مي کند،جام قهرمانان اروپا براي سومين بار طي چند سال حضور وي در ميلان نصيب اين تيم شد. پائولو درآن سال به عنوان مرد سال فوتبال اروپا نيز برگزيده شد. پس ازبازي‌هاي جام جهاني به عنوان بهترين بازيکن جهان انتخاب شد و اين اولين باري بود که يک مدافع اين عنوان را ازآن خود مي کرد.حالا ديگرپائولو پسرچزاره نبود،همه ازاو به عنوان«پسر محبوب ايتاليا» ياد مي کردند.مالديني دردوران حضورش درتيم ملي تحت نظر آزليو ويچيني، آريگو ساچي، چزاره مالديني، دينوزوف و جيوواني تراپاتوني بازي کرده اما دوران سرمربيگري پدرش را يکي از سخت ترين زمان‌هاي فوتبال حرفه‌اي‌اش مي‌داند. پائولو مالديني هم اکنون رکورددارحضور درتيم ملي ايتالياست. وي طي حضور در 126 بازي ملي که در 74 تاي آنها بازوبند کاپيتاني را نيز در اختيار داشته، 7 گل براي ايتاليا به ثمر رسانده است.مالديني در سال 2004 از فوتبال ملي خداحافظي کرد. با وجود اصرار بازيکنان و دعوت‌هاي بي شمار تراپاتوني و ليپي ديگر پيراهن لاجوردي را برتن نکرد.

زين‌الدين زيدان(فرانسه -2000 و 2004): نابغه فوتبال
درسال 1992به بوردو رفت و دوران موفقيت او در اين تيم آغاز شد و هواداران بوردو به او لقب «زيزو» دادند. پس از دو سال به تيم ملي دعوت شد و در 17 آگوست 1994 دربرابر جمهوري چک اولين بازي ملي خود را انجام داد. او در دقيقه 63 هنگامي که فرانسه دو برصفرعقب بود وارد زمين شد و با به ثمررساندن دو گل بازي را به تساوي کشاند. سال 1998 فرا رسيد، سالي که با فتح اسکودتو آغاز شد و فرانسه که ميزبان جام جهاني بود انتظارقهرماني را مي کشيد.تيم هماهنگ ژاکه موفق شد ازسد ايتاليا و کرواسي بگذرد تا خروس‌ها(لقب تيم فرانسه) به ديدارنهايي برسند و زين الدين زيدان در رويايي ترين شب زندگيش با دوگلي که با ضربه سر وارد دروازه برزيل کرد تبديل به اسطوره جديد فوتبال اين کشورشود. هرچند يورو 2004 با درخشش زيزو براي فرانسوي‌ها خيلي خوب آغازشد ولي آنها درديدار يک چهارم نهايي برابريونان شکست خوردند وحذف شدند. پس ازاين ناکامي زيدان از تيم ملي کناره گيري کرد ولي به علت کسب نتايج ضعيف تيم فرانسه درمسابقه‌هاي مقدماتي جام جهاني 2006 و فشارمطبوعات، مردم وحتي درخواست ژاک شيراک،رئيس جمهورفرانسه به تيم ملي بازگشت و باعث صعود فرانسه به جام جهاني شد. شکست پرتقال بارديگر آنها را به ديدارنهايي رهنمون کرد جايي که ايتاليا آماده بود انتقام فينال يورو 2000 را از زيدان بگيرد. درحاليکه هفت دقيقه تا پايان وقت اضافه دوم و ضيافت پنالتي‌ها مانده بود تحريکات ماتراتزي مدافع بي اخلاق تيم ايتاليا باعث عکس العمل زيدان و در نتيجه اخراج وي و از دست رفتن قهرماني تيم فرانسه شد، هرچند فرانسوي‌ها کسب مقام دوم جهان را هم مديون درخشش ستاره خود بودند.زيدان اين چنين با دنياي فوتبال خداحافظي کرد و تبديل به يکي ازچند اسطوره بي بديل تاريخ فوتبال شد.

ميشل پلاتيني (فرانسه – 1984): مارادوناي خروس‌ها
ميشل پلاتيني در21ژوئن سال 1955درفرانسه به دنيا آمد.ميشل پلاتيني که نوه يک مهاجر ايتاليايي‌تباراست در فرانسه متولد شد ومبدل به برترين چهره فوتبال قاره اروپا در دهه 80 گرديد. او فوتبال حرفه‌اي را با باشگاه نانسي و در سال 1972 آغاز کرد و پس از 7 فصل حضور در اين تيم به سنت اتين پيوست. پلاتيني در المپيک 1976 در تيم فرانسه حضور داشت و 2 سال بعد در اولين جام جهاني زندگي‌اش به ميدان رفت. وي براي تيم ملي فرانسه 72 بازي انجام داد و 41 گل به ثمررساند. همچنين در 3 جام جهاني (1978، 1982 و 1986) حضور داشت و در 16 بازي ، 6 گل زد. هيچ بازيکني در دنيا تاثيري را که پلاتيني در يورو 84 اعمال کرد نداشته است.‌هافبک تهاجمي يوونتوس 9گل باورنکردني به ثمررساند که از اين تعداد با دو هت ‌تريکي که کرد خود را جاودانه ساخت. او براي فرانسه 84 در حکم ديه‌گو مارادوناي آرژانتيني 86 بود. پلاتيني در بازي نيمه نهايي برابر پرتغال در دقيقه 119 گل پيروزي‌ بخش فرانسه را به ثمر رساند(3 بر 2) و سپس در فنيال هم با يک ضربه ايستگاهي دروازه اسپانيا را گشود(دو بر صفر). او بهترين پاسور طول تاريخ فوتبال است. او در3 سال پياپي عنوان بهترين بازيکن اروپا را به دست آورد که درنوع خود رکورد جالب توجهي است. اوج هنرنمايي پلاتيني جام ملت‌هاي اروپا درسال 1984 بود که تيم فرانسه با 9 گل او به مقام قهرماني اروپا رسيد. در آن زمان تيم ملي فرانسه با حضور وي، ژان تيگانا، آلن ژيرس، لوييس فرناندز و … پرقدرت ‌ترين تيم اروپا بود وبا اين ترکيب عازم مکزيک شد تا افتخاري ديگر درجام جهاني به دست آورد. درجام جهاني 1986 مکزيک، تيم فرانسه با رهبري پلاتيني موفق به حذف برزيل دريک چهارم نهايي شد، ديداري که زيباترين بازي تاريخ جام جهاني خوانده مي‌شود. ياران پلاتيني درنيمه نهايي مغلوب آلمان‌غربي شدند تا پس از پيروزي بر بلژيک به عنوان سوم جام جهاني رضايت دهند. اسطوره بزرگ فوتبال فرانسه و باشگاه يوونتوس در سال 1987 در ديداري که بزرگترين ستارگان فوتبال جهان در آن حضور داشتند از دنياي توپ گرد خداحافظي کرد.

گردمولر(جمهوري فدرال آلمان – 1972): بمب افکن ژرمنها
گرد مولرگلزن قهار و طلايي آلمانها درنقش مهاجم نوک ، سالها درخدمت تيم ملي آلمان فدرال بود وگلهاي فراواني براي تيم ملي کشورش به ثمر رساند.اوهمراه با بکن بائرازعوامل اصلي فتح جام جهاني 1974ميلادي مونيخ بود.بزرگترين افتخارات اوکسب مقام قهرماني جام جهاني به سال 1974و کسب عنوان سومي جام جهاني 1970 مکزيکو بود. مولربدون هيچ ترديدي بهترين شوتزن تاريخ الان است. آمار و ارقامي که اين بازيکن در رقابت‌هاي يورو از خود به جا گذاشته باورنکردني است.او دررقابت‌هاي يورو 1972 درمرحله نيمه‌نهايي 2گل به بلژيک زد و سپس درفينال هم دوگل ديگربه شوروي زد. ازاين مهاجم به عنوان يکي ازبهترين‌هاي طول تاريخ آلمان نام مي‌برند. نوک حمله وگلزن استثنايي آلمان‌ها با گل‌هايي که به ثمررساند عنوان«بمب افکن» را به خود اختصاص داد. رکورد مولر در تيم‌ملي هم بي‌سابقه است؛ او در 62 بازي ملي 68 گل به ثمر رساند. گردمولر درجام جهاني 1970مکزيکو درحضور بزرگاني چون پله موفق شد با به ثمر رساندن ده گل عنوان بهترين گلزن مسابقات را به دست آورد. وي همچنين در سال 1970 توپ طلايي فوتبال را به دست آورد.

مارکوفان باستن (هلند 1992-1988): مهاجم رويايي
فان باستن ابتدا بين سال‌هاي 1970 و 1980 در تيم اوترخت و در فصل 82/1981 در الينکويک بازي مي‌کرد، تا اين که در سال 1982 به آژاکس آمستردام پيوست. وي اولين حضور خود در تيم حرفه‌اي را در آوريل 1982 در پيروزي 5 بر 0 مقابل نيژمگن تجربه کرد که توانست اولين گل خود را نيز براي قرمز- سفيد‌پوشان به ثمر برساند. او در آن بازي به جاي اسطوره فوتبال هلند، يوهان کرايف،‌ وارد زمين شد. فان باستن در سا‌ل‌هاي 1984، 1985، 1986 و 1987 آقاي گل ليگ فوتبال هلند شده و تبديل به يکي از برترين گلزنان دهه 80 شد. اين مهاجم 188 سانتي‌متري در سال 1986،‌همچنين آقاي گل اروپا شد. وي در آن فصل 37 گل در 26 بازي زد. در سال 1987، در ديدار فينال جام در جام باشگاه‌هاي اروپا در مقابل اف. ث. لايپزيگ گل پيروزي‌بخش تيمش را زد.سوپر مارکو سمبل سوپر يورو 88 بود که هلندي‌ها در آن درخشيدند. مارکو با پنج گلي که به ثمر رساند عنوان بهترين گلزن رقابت‌ها را به خود اختصاص داد. هت تريک‌اش در بازي برابر انگليس سه شيرها را حذف کرد و سپس گلي که در دقيقه 88 به آلمان زد اين تيم را هم از گردونه رقابت‌ها کنار برد.اما گلي که فان باستن در فينال به ثمر رساند چيز ديگري بود. فان باستن با يک ضربه قيچي بي‌نظير دروازه جمهوري شوروي را باز کرد تا هلند دو بر صفر به پيروزي برسد. گل فان باستن براي هميشه در تاريخ ثبت شد. در سال 88 او اولين توپ طلايش را گرفت که آن را به پدرش هديه کرد.بعد از کسب اين افتخار به آ. ث. ميلان پيوست، تيمي که در آن به همراه هم‌وطنانش،‌ رود گوليت و فرانک ريکارد، بهترين مثلث فوتبال اروپا را شکل داد. ميلان با فان باستن در سال‌هاي 1989 و 1990 قهرمان جام باشگاه‌هاي اروپا شد. تقريبا در اواخر دوران بازي‌اش، به دليل مصدوميتي جدي در ناحيه قوزک پا، ‌مجبور به استراحت شد.آخرين بازي رسمي براي ميلان را در فينال جام باشگاه‌هاي اروپا در برابر المپيک مارسي در تاريخ 26 مه سال1993 انجام داد. بلافاصله بعد از آن، به دليل همان مصدوميت،‌ دوباره مجبور به استراحت و عدم بازي شد، اما با وجود زحمات زياد، ديگر نتوانست به فعاليتش ادامه دهد و بالاخره درسال 1995 از فوتبال خداحافظي کرد.فان باستن در بين سپتامبر 1983 و اکتبر 1992، 58 بار پيراهن تيم ملي فوتبال هلند را به تن کرد و 24 گل نيز وارد دروازه حريفان اين تيم کرد. او با اين تيم در سال 1988 به قهرماني جام ملت‌هاي اروپا رسيد و با 5 گل زده نيز آقاي گل اين رقابت‌ها شد. وي در ديدار فينال مقابل تيم ملي شوروي، زيباترين گل تمام تاريخ فوتبال را به ثمر رساند. او توپ را از زاويه‌‌اي کاملا بسته، در کنار خط عرضي زمين، از بالاي سر رينات داسايف،‌ يکي از بهترين دروازه ‌بان‌هاي آن زمان دنيا به تور دروازه شوروي دوخت.

منبع: روزنامه مردمسالاری

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.