لیلا حاتمی هم شوالیه شد

لیلا حاتمی

لیلا حاتمی بازیگر ایرانی نشان هنر و ادب فرانسه را دریافت کرد. به گزارش خبرآنلاین، وب سایت سفارت فرانسه در ایران اعلام کرد که «نشان هنر و ادب» درجه شوالیه، روز گذشته از طرف وزیر فرهنگ و ارتباطات فرانسه و از طریق سفیر این کشور به «لیلا حاتمی» اعطا شد. این نشان به‌دلیل خلاقیت‌های هنری یا ادبی و یا به‌دلیل مشارکت در بازنمایی هنر و ادب در فرانسه و جهان به هنرمندان اعطا می‌شود.لیلا حاتمی چندی پیش جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کارلووی‌واری جمهوری چک را برای فیلم «پله آخر» به دست آورد.

او که فرزند زنده‌یاد علی حاتمی کارگردان برجسته سینمای ایران است، نخستین جایزه بین‌المللی‌اش را در جشنواره فیلم مونترال کانادا کسب کرد. او در این جشنواره برای بازی در فیلم «ایستگاه متروک» به کارگردانی علی رئیسیان موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر زن شد. شهرام ناظری خواننده موسیقی سنتی ایران نیز پنج سال پیش این نشان را دریافت کرد.این نشان از سال ۱۹۵۷ برای قدردانی و فعالیت هنرمندان در زمینه هنر و ادبیات اعطا می شود و محدود به شهروندان فرانسوی نیست.

غیر از این نیز تعدادی از هنرمندان، پژوهشگران و فعالان ایرانی موفق به دریافت نشان های لژیون دونور شده اند.

لیلا حاتمی برای بازی در فیلم جدایی نادر از سیمین همراه با بازیگران دیگر این فیلم به جایزه بهترین بازیگر جشنواره سینمایی برلین دست یافت.

شهرام ناظری (خواننده)، رضا دقتی (عکاس)، شیرین عبادی (برنده جایزه صلح نوبل)، عباس کیارستمی (کارگردان سینما)، پری صابری (کارگردان تئاتر)، جلال ستاری (اسطوره شناس) و محمدعلی سپانلو (شاعر) از جمله افرادی هستند که این نشان را دریافت کرده‌اند.

لیلا حاتمی فرزند علی حاتمی، کارگردان فقید سینمای ایران و زری خوشکام بازیگر سینماست. او بازیگری را با حضور در دو فیلم کمال الملک و سپس دلشدگان هر دو از ساخته های پدرش تجربه کرد. اما نخستین حضور حرفه ای در مقابل دوربین بازی در فیلم لیلا (۱۳۷۵) ساخته داریوش مهرجویی بود.

در این فیلم او با علی مصفا هم بازی بود که آشنایی این دو پس از مدتی به ازدواج انجامید.

آب و آتش، شیدا، مربای شیرین، ارتفاع پست، سیمای زنی در دور دست و بی پولی از فیلم های مطرح او در سال های اخیر بوده است.

اما مهمترین فیلمی که او بازی کرده، فیلم اسکاری جدایی نادر از سیمین بوده است که برای بازی اش در نقش سیمین همراه با بازیگران دیگر این فیلم به جایزه بهترین بازیگر جشنواره سینمایی برلین دست یافت.

این بازیگر ۴۰ ساله همچنین ماه گذشته برای بازی در فیلم پله آخر، تازه ترین ساخته همسرش، علی مصفا جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره سینمایی کارلووی واری را به دست آورد.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.