چند نکته درباره سحری ماه مبارک رمضان

سحری ماه مبارکسحری مهمترین وعده غذایی در ماه رمضان است، بهترین زمان شریک شدن در وعده غذایی روز سحر است، سحری یک وعده غذایی است که نماد دلگرمی در انجام اعمال این ماه است و منبع انرژی شما در تمام طول روز است. انتخاب مواد غذایی مناسب و سالم برای این وعده غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است.

دقت داشته باشید که به هیچ وجه وعده سحری را حذف نکنید و در وعده سحری به مقدار کافی از غذاهای نشاسته ای و از روغن ها مصرف کنید.

حتماً برای خوردن سحری، کمی زودتر از خواب بلند شده تا بدون عجله و با آرامش سحری بخورید.

️می توانید با مصرف کمی آب میوه طبیعی یا سالاد هنگام سحر، اشتهای لازم برای صرف غذا را بدست آورید.

️برای پیشگیری از تشنگی در روز از مصرف غذاهای گوشتی و پر پروتئین هنگام سحر، پرهیز نمایید. زیرا مصرف بیش از حد گوشت و سایر منابع پروتئینی در وعده سحرى باعث دفع آب از بدن می شود.

بهتر است سحری را با آب شروع نکنید اما کسانی که عطش دارند و گرم مزاج هستند اشکالی ندارد.

در وعده سحری مصرف مواد شیرین در اولویت است مثل خرما، حلوا و هر چیز شیرین طبیعی دیگر

برای جلوگیری از ضعف، حتماً در وعده غذایی سحر از نان سبوس دار استفاده کنید و حتی سبوس گندم بخرید و یک یا دو قاشق غذاخوری داخل آب خورشت ریخته و همراه نان بخورید.

اگر مقداری گوشت بخورید به صورت سیرابی، کله پاچه، آبگوشت و خورشتهای گوسفندی مانند قیمه خیلی خوب است و باعث می گردد تا در طی روز گرسنه نشوید. غذای چرب طبیعی جلوگیری از تشنگی نیز می کند.

برای جلوگیری از ایجاد ضعف، حتی الامکان برنج نخورید یا کم بخورید.

مربای هر چیز که با عسل پخته شده مصرف کنید و یا بعد از سحر یک فنجان شربت ولرم عسل میل نمایید.

در پایان غذا با مقداری نمک دریا دهان خود را شور کنید.

هرگز از گوشتهای با طبیعت سرد مانند ماهی در سحر استفاده نکنید که طی روز ضعف فراوان خواهید گرفت.

در وعده سحر، همراه با غذا از مواد غذایی خام و ناپخته همچون کاهو یا میوه استفاده نکنید.

خوردن ماست در کنار هرگونه غذای دارای گوشت قرمز یا سفید ممنوع می باشد. چرا که گوشت ماست را فاسد و روده ها را هلاک می کند. همانگونه که میوه، شیر را فاسد و معده را هلاک می کند، اگر هوس ماست کردید دور از افطار در طول شب بخورید و یا در زمانیکه موقع سحری گوشت در غذای شما نباشد می توانید ماست بخورید.

هنگام سحر از میوه جات، مغز های گیاهی، پنیر، سبزی، گردو، نان، گوجه فرنگی، خیار و به میزان مناسب چای و یا آب ولرم استفاده کنید.

️مصرف میوه را در وعده سحر به جهت کاهش احساس تشنگی در طول روز، فراموش نکنید.

️️نوشیدنی هایی مثل یک لیوان شیر داغ به همراه سه قاشق بادام پوست کنده و خرد شده، ترکیب مناسبی از پروتئین های مورد نیاز شما را به هنگام سحر تامین می نماید.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.