عکس‌های میرزا علیقلی خان وزیرمختار قاجار و همسر آمریکایی‌اش فلورانس

میرزا علیقلی خان نبیل الدوله پنجمین فرستاده رسمی دربار قاجار به امریکاست که به پیشنهاد وی مورگان شوستر امریکایی برای اداره امور مالی دولت عازم ایران شد.

به گزارش مجله تاریخ فرادید، پس از آنکه در سال ۱۸۵۰ میلادی صدراعظم ایران، امیر کبیر به حاجی میرزا احمد خان فرستاده خود در استانبول دستور داد با “جورج مارشال” وزیر مختار ایالات متحده آمریکا در عثمانی درباره انعقاد قرارداد بین دو دولت وارد مذاکره شود روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور برقرار شد.

به موجب قراردادی که پس از این مذاکرات میان ایران و امریکا منعقد شد، روابط بازرگانی و کنسولی بین دو کشور و حق آزادی کشتیرانی در رودخانه‌های دو کشور برقرار گردید.

میرزا علیقلی خان و همسرش

همچنین به موجب این قرارداد روابط دیپلماتیک بین دو کشور آغاز و هر دو دولت قبول کردند هیات نمایندگی سیاسی در پایتخت یکدیگر داشته باشند. دولت ایران علاوه‌بر تاسیس سفارت در واشنگتن، حق داشت در دو شهر واشنگتن و نیویورک کنسولگری دایر کند و دولت آمریکا نیز علاوه‌بر ایجاد سفارت در تهران، اجازه داشت در شهرهای تبریز، بوشهر و تهران کنسولگری داشته باشد.

با این حال امریکا در ژوئن ۱۸۸۳ یعنی سال ۱۳۰۰ هجری قمری اقدام به تأسیس کنسولگری در ایران کرد و دیپلمات ارشدی به نام “ساموئل گرین بنجامین” را به تهران فرستاد و دربار ایران هم در سال ۱۸۸۸مقارن با ۱۳۰۶ هجری قمری اولین فرستاده رسمی خود را به امریکا فرستاد.

میرزا علیقلی خان و همسرش

میرزا علی‌قلی‌خان در واقع پنجمین فرستاده رسمی ایران در امریکاست. وی پسر میرزا عبدالرحیم کلانتر، معاون “کنت دومونت فورت” رئیس نظمیه تهران بود. گفته می شود وی نقش اساسی در انتخاب و اعزام شوستر به ایران ایفا کرد و برای نخستین بار پای کمپانی‌های نفتی امریکایی را به ایران باز کرد.

همچنین میرزا علیقلی خان را یکی از فراماسون‌های ایرانی می‌دانند که شهرتی جهانی داشته و عالیترین نشان ماسونی امریکا را نیز دریافت کرده بود. در برخی منابع نیز نام علیقلی خان نبیل الدوله به عنوان یکی از سران فرقه بهائیت در زمان ناصرالدین شاه آورده شده است.

میرزا علیقلی خان و همسرش

در عکس های این مطلب که مربوط به دوران وزیرمختاری علیقلی خان در امریکاست وی در کنار همسر امریکایی‌اش “فلورانس” دیده می‌شود. در برخی منابع از همسر وی نیز به عنوان یکی از فعالان فرقه بهائیت در امریکا و عضور شورای طریقت فراماسونی در این کشور نام برده شده است. علیقلی خان از اوت ۱۹۱۰ مقارن با ۱۲۸۹ هجری شمسی برای نزدیک به ۴ سال وزیرمختار ایران در امریکا بود.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.