انواع رنگ ادرار و معنای آن در سلامتی بدن

ادرار کردن ازجمله عادی ترین و شاید بی اهمیت ترین کاری است که هر روز چند بار انجام می دهیم و شاید اصلا به ذهنمان هم خطور نکند که می توانیم با نگاهی به رنگ ادرارمان یک وضعیت کلی از سلامتی بدن و کارکرد صحیح آن داشته باشیم. میزان آب بدن، نوع غذایی که خورده‌اید و حتی اثرات جانبی داروی مصرفی نیز در رنگ ادرار هویدا می‌شوند. در ادامه این مطلب از سایت زیباشهر می‌خواهیم معنای هر رنگ را به شما بگوییم تا شما هم از این پس بیشتر حواستان به سلامتی‌تان باشد.

بدون رنگ
احتمالا شنیده‌اید که نوشیدن هشت لیوان آب در طول روز برای سلامتی ضروری است. اما اگر رنگ ادرار شما درست مانند آب بی‌رنگ است، به احتمال فراوان بیش از حد معمول آب می‌نوشید. نوشیدن هشت لیوان آب در طول روز ضرری به شما وارد نمی‌کند، اما هیچ داده‌ای برای اثبات اینکه بدن واقعا به هشت لیوان آب احتیاج دارد هم در دست نیست!

جین میلر، دانشیار اورولوژی دانشگاه واشنگتن می‌گوید که اگر زیادی آب بنوشید، نصف روز را باید در دستشویی بگذرانید.

زرد کمرنگ
این رنگ باید هدف غایی شما در دستشویی باشد. باید تمام سعی‌تان این باشد که رنگ ادرارتان به زرد کمرنگ نزدیک شود؛ درست چیزی بین آب زلال و رنگ آب سیب. در این صورت می‌دانید که آب کافی به بدنتان می‌رسد. زرد کمرنگ وضعیت عادی بدن را نشان می‌دهد.

زرد درخشان
انگار بر روی رنگ ادرار شما، افکت نئون کار گذاشته شده است! مشکل را باید از خانواده ویتامین ب جویا شوید. هرگاه ویتامین B2 در برابر اشعه فرابنفش قرار گیرد، به صورت طبیعی فلوئورسنت می‌شود. شاید از دیدن رنگ زرد درخشان کمی دلخور شوید، اما جای نگرانی وجود ندارد.

بدن انسان به طور طبیعی آن میزان از ویتامین B2 را که نیاز ندارد، از طریق ادرار تخلیه می‌کند. ممکن است غذاهای حاوی این ویتامین را زیاد میل کرده‌اید و یا حتی مکمل نوش جان کرده باشید. ویتامین B2 تقریبا در تمام مولتی ویتامین‌ها و همچنین غذاهایی مانند تخم مرغ، گوشت ارگانیک و لبنیات وجود دارد.

زرد مایل به قهوه‌ای
اگر رنگ ادرار شبیه رنگ آب سیب باشد، در واقع در تیره‌ترین حالت ممکن از طیف رنگ‌های «عادی» خواهد بود. شاید فکر کنید که رنگ زرد مایل به قهوه‌ای نشان از عدم رسیدن آب کافی به بدن باشد، اما اینطور نیست. این رنگ غلظت بالای ادرار شما را نشان می‌دهد. البته ادرار غلیظ به معنای عدم رسیدن آب کافی به بدن نیست.

کلیه‌های شما می‌توانند به خوبی ادرار را متمرکز کند تا علائم مشکل عدم رسیدن آب کافی به بدن پدید نیاید. با این حال، اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، پس بهتر هست کمی بیشتر آب بنوشید، به ویژه اگر زیاد تمرین می‌کنید.

قهوه‌ای
ادرار قهوه‌ای می‌‎تواند با «میوگلوبینوریا» یا همان وجود میوگلوبین (پروتئین موجود در ماهیچه‌ها) در ادرار در ارتباط باشد. رنگ قهوه‌ای ادرار بیش از هر چیز احتمالا با «رابدومیولیز» مرتبط است. این بیماری در واقع آسیب و تخریب ماهیچه‌های اسکلتی بدن انسان است که در آن، فیبرهای ماهیچه‌ای بر اثر آسیب دیدن ماهیچه‌های می‌میرند و سپس وارد جریان خونی می‌شوند. اگر این بیماری درمان نشود، به مرور زمان می‌تواند منجر به آسیب‌های کلیوی شود.

آبی مایل به سبز و نارنجی
اگر جزو این دسته هستید، نیازی نیست خودتان را سرزنش کنید. شاید در حال مصرف دارویی برای عفونت دستگاه ادراری هستید که در این صورت وجود رنگ آبی مایل به سبز در ادرار یکی از اثرات جانبی آن است. در این داروها از متیلن آبی استفاده می‌شود که این رنگ خودش را در ادرار نشان می‌دهد.

اگر هم از داروی «فنازوپیریدین» مصرف می‌کنید، رنگ ادرار شما نارنجی خواهد شد. فنازوپیریدین برای درمان علائمی نظیر درد و سوزش هنگام ادرار، احساس دفع فوری یا تکرار ادرار ناشی از تحریک مخاط مجاری ادراری تحتانی مصرف می‌شود.

این دو حالت در زمان مصرف دارو نرمال حساب می‌شوند، اما اگر پس از اتمام مصرف داروها همچنان این رنگ‌ها را مشاهده کردید، بهتر است آن را با پزشک خود در جریان بگذارید.

صورتی یا قرمز
مشاهده رنگ خون در ادرار می‌تواند نشان دهنده چندین حالت باشد. یکی از حالت‌هایی که جای نگرانی ندارد این است که زیادی چغندر میل کرده‌اید. رنگدانه‌های موجود در چغندر در حجم بالا می‌تواند رنگ ادرار قرمز کند.

میلر می‌گوید که این تغییر رنگ اصلا نگران کننده نیست و به سرعت از بین می‌رود. اما اگر رنگ قرمز تداوم داشت، باید هر چه زودتر آزمایش ادرار دهید تا مبادا خون وارد مجرای ادراری شما شده باشد. وجود خون در ادرار می‌توان حاکی از عفونت دستگاه ادراری و یا سنگ کلیه باشد که اغلب با درد و ناراحتی همراه است.

سرطان مثانه، کلیه و میزنای نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل وجود خون در ادرار باشد. میلر می‌گوید که در صورت مشاهده خون فورا نزد پزشک متخصص بروید، زیرا این سرطان‌ها درد ندارند و گاها به طول متناوب خونریزی می‌کنند.

منبع: CNN
ترجمه: وبسایت فرادید

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.