مواد غذایی تقلبی

0
(0)

تقلب در آبلیمو

یک نوع آبلیمو تقلبی به این ترتیب تهیه می شود که مقداری کاه زبر را با آب ولرم مخلوط کرده و مدتی به حال خود قرار می دهند که در این صورت پس از مدت کوتاهی مایع زرد رنگی حاصل می شود که آن را مدتی روی لیموی آب گرفته و گاه چرخ شده قرار داده و سپس پوست لیموها را جدا کرده و مقداری اسید استیک یا جوهر لیمو به آن اضافه می کنند، یا تنها مقداری آب به لیموی آب گرفته و چرخ شده اضافه کرده و پس از مدتی مخلوط را به هم زده، قسمت مایع را جدا و مقداری جوهر لیمو به آن اضافه می کنند.

تقلب در رب گوجه فرنگی

در مواردی که رب گوجه فرنگی گران باشد متقلبین آن را با مقداری پودر کدوی پخته و له شده مخلوط می کنند و همراه با رب گوجه فرنگی می جوشانند. به علاوه پاره ای از متقلبین مقداری نشاسته به رب گوجه فرنگی اضافه می کنند. نشاسته مقداری از آب رب را جذب کرده و در نتیجه، رب سفت و غلیظ به نظر می رسد.

تقلب در سرکه

متقلبن برای تقلب در این ماده و تهیه سرکه ارزان قیمت، مقداری اسید استیک تجارتی را با آب به نسبتی تهیه می کنند که مقدار اسید استیک آن معادل سرکه طبیعی باشد و برای ایجاد طعم ویژه سرکه، از مواد سنتزی یا موادی مانند فلفل، ریشه گیاه بابونه، فلفل رنگی و خردل استفاده می نمایند. گاهی نیز سرکه طبیعی را با مقداری آب مخلوط می کنند و برای تعدیل وزن ویژه آن که با این تقلب تغییر می کند، مقداری زاج یا استات دو سود به آن می افزایند.

تقلب در فلفل

برای تقلب در فلفل از موادی مانند خاکه اره نرم، نرم کرده پوست گردو و فندق، آرد نخودچی، نرم شده هسته خرما، تفاله زیتون و مواد مشابه به عنوان پایه استفاده می کنند و برای ایجاد تندی و رنگ و مزه، آن را با پودر فلفل رنگی یا خردل سیاه مخلوط می کنند.

تقلب در خردل

پودر خردل از نرم کردن دانه خردل سیاه یا سفید و یا مخلوط این دو به دست می آید و گاهی آن را با آبغوره یا سرکه مخلوط کرده و خردل خمیری به دست می آورند. در مورد خردل، متقلبین از نشاسته و آرد غلات استفاده می کنند و برای ایجاد رنگ مورد نظر مقداری پودر زردچوبه به آن اضافه می نمایند. برای تشخیص این تقلب آزمون میکروسکوپیک مناسب است. با این آزمون ذرات نشاسته اضافه شده به خوبی قابل تشخیص است.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

امتیاز مطلب 0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تاکنون کسی رأی نداده است! اولین کسی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.