چه رنگ‌هایی برای اتاق خواب مناسب است؟

اتاق خواب یکی از خصوصی‌ترین و شخصی‌ترین بخش‌های خانه‌ است، بنابراین بهتر است طراحی و چیدمان آن به بهترین‌شکل صورت بگیرد. علاوه‌بر اهمیتی که باید برای انتخاب تخت، کمد و… قائل بشوید، از رنگ اتاق خواب نیز نباید غافل بمانید. شاید به‌نظرتان رنگ دیوارهای اتاق آن‌چنان هم مهم نباشد، اما واقعیت این است که رنگ اتاق، اولین چیزی است که وقتی صبح‌ها از خواب برمی‌خیزید، روی شما اثر می‌گذارد. رنگ دیوارها، حال‌وهوای کلی فضا را می‌سازد. برای انتخاب رنگ اتاق خواب باید به نکاتی توجه کنید که درادامه از آنها برایتان گفته‌ایم:

خاکستری
خاکستری رنگی دوست‌داشتنی است که به اتاق آرامش بی‌نظیری می دهد. این رنگ خنثی، باعث می‌شود که در پرتوی آرامش‌بخشی که ایجاد می‌کند به‌راحتی استراحت کنید. البته این سادگی و آرمش مانعی برای انتخاب سایر اسباب‌ها و دکوراسیون نیست. درواقع، به کمک خاکستری می‌توانید از هر رنگ دیگری که بخواهید برای سایر اسباب‌ها و تزئینات بهره ببرید.

رنگ‌های گرم
اگر شخصی زودرنج و حساس هستید، اگر شخصیتی دارید که بسرعت عصبانی می‌شوید و اگر اتاق خواب را برای یک نوجوان در حال بلوغ آماده می‌کنید به هیچ وجه رنگ‌های نارنجی و قرمز برای اتاق شما مناسب نیستند. اما در میان این رنگ‌ها صورتی و زرد مسرت‌بخش و شادی‌آور است. صورتی‌های بسیار ملایم که به گلبهی و رنگ‌های روشن مشابه نزدیک هستند، پیشنهاد می‌شود.

رنگ‌های سرد
آبی یا سبز، نقره‌آبی یا فیروزه‌ای، انتخاب‌های بی‌نظیر برای اتاق‌های خواب افراد هستند. گویی تمام این رنگ‌ها برای اتاق خواب ساخته شده‌اند. آبی‌ها با طیف‌های متنوع و سبزها علاوه بر اتاق خواب در سالن‌های نشیمن و حتی ادارات نیز قابل استفاده هستند. در کل می‌توان گفت رنگ‌های سرد مناسب‌ترین رنگ‌ها برای اتاق خواب‌ها هستند.

رنگ‌های خنثی
از میان رنگ‌های خنثی نیز تنها رنگ‌های میانی را بررسی می‌کنیم که در بین آنها رنگ بنفش با ترکیب‌های روشن آن را برای اتاق خواب پیشنهاد می‌دهیم چرا که به رنگ‌های سرد نزدیک می‌شود. رنگ‌های خنثی نیز با توجه به اسمشان انتخاب صحیحی برای اتاق خواب نیستند مگر اینکه این رنگ‌ها به دیوارهای خانه شما تحمیل شده باشند.

سفید
سفید بهترین گزینه برای رنگ اتاق خواب است. صبح‌ها، رنگ سفید به اتاق جلوه‌ای شفاف و درخشان می‌دهد و شب‌ها نیز آرامشی بی‌نظیر ایجاد می‌کند. روشنی صبح به این رنگ، حالتی درخشان می‌دهد و شب‌ها نیز رنگ سفید باعث می‌شود تا نور چراغ انعکاس گرم و زیبایی در اتاق بیافریند.

رنگ‌های روشن
انتخاب اکثر افراد برای رنگ آمیزی یا چیدمان اتاق خواب استفاده از رنگ‌های روشن است. بسیاری رنگ‌های تیره را نشانه افسردگی، ناراحتی یا هنجارشکنی می‌دانند تا یک سلیقه شخصی. اتاق خواب با استفاده از رنگ روشن حس سر زندگی، روشنایی، شفافیت و همین طور نظافت را بیان می‌کند. اما انتخاب یک رنگ از میان طیف‌های رنگی موجود در دسته رنگ‌های روشن کار ساده‌ای نیست.

رنگ آبی
وقتی صحبت از رنگ اتاق خواب می‌شود، آبی از اولین گزینه‌هایی است که به‌عنوان نماد آرامش به ذهن خطور می‌کند. انتخاب رنگ آبی انتخاب بسیار مناسبی است، زیرا رنگ آبی آرامش خاصی دارد و طیف‌های آن برای ایجاد فضایی آرام بسیار مناسب است؛ به‌ویژه رنگ آبی کم‌رنگ که حس‌وحال خوبی به فضا می‌دهد.

رنگ‌های تیره
شخص به محض ورود به اتاق با رنگ‌های تیره دچار احساس اضطراب و ناامنی کرده و بشدت خود را درگیر گذشته می‌بیند. در این حالت نه تنها احساس راحتی از وی سلب می‌شود، بلکه با گذشت زمان بر استرس‌های درونی وی افزوده می‌شود. برای اینکه این موضوع این دسته از افراد را دچار مشکل نکند، بهتر است نور فراوانی به محیط تزریق شود تا زمانی که وقت خواب فرا رسید شخص با اختیار خود به تاریکی محیط بیفزاید ، نه از روی اجباری که محیط به وی تحمیل می‌کند. در مجموع باید بیان کنیم تعداد افرادی که برای اتاق خواب از رنگ‌های تیره استفاده می‌کنند کم‌کم رو به افزایش است و این موضع دلیلی جز حرکت به سمت دکوراسیون‌های مدرن ندارد.

مطالب مرتبط:
دکوراسیون اتاق خواب در فصل بهار

دکوراسیون اتاق کار

نقش پرده در دکوراسیون خانه

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.