روش های غیرجراحی برای درمان دیسک کمر و کمردرد

در عصر حاضر همه چیز به صورت روزانه در حال پیشرفت است. علم پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست و دائما در تلاش است تا بتواند سطح سلامت بشر را افزایش دهد و وضع سلامت وی را بهبود بخشد. در دنیای پزشکی آسیب به ستون فقرات یکی از جدی­ترین و دردناک­ترین آسیب‎های شناخته شده است و ممکن است هر فردی در طول دوران زندگی خود آن را تجربه کند. از جمله­ این روش­ها برای درمان آسیب به ستون فقرات و کمک به بهبود آن استفاده از تزریق اپیدورال است. با تزریق دارو به فضای اپیدورال ستون فقرات برای کاهش موقتی یا طولانی مدت درد و از بین بردن التهاب، تزریق اپیدورال گویند. این تزریق برای از بین بردن کمر درد و یا دردهای ارجاعی منتشر شده در پاها به کار گرفته می­شود.

بسیاری از افراد حداقل برای یک­بار در طول عمرخود با کمردرد دست وپنجه نرم کرده­اند که علت آن معمولا در استفاده بیش از حد و نا­­صحیح کمر در طول انجام فعالیت­های روزانه است. به همین دلیل امروزه این عارضه در سنین بسیار پایین و به راحتی در افراد ۲۰ ساله و زیر ۲۰ سال قابل مشاهده است.

به طورکلی عواملی چون بلند کردن اجسام سنگین، بلند کردن و جابه­جایی ناصحیح اجسام با وزن مختلف، نشستن برای مدت طولانی پشت کامپیوتر، رانندگی طولانی مدت، چاقی، ضعف در عضلات نگهدارنده کمر، انجام نادرست حرکات ورزشی، استفاده از کفش نامناسب و پوکی استخوان از جمله علل بروز کمردرد در افراد می­باشند.

کمردرد عارضه­ایست که درمان آن برای پزشکان بسیار دشوار است. کمردرد با توجه به نوع آسیب دیدگی به روش­های مختلفی از جراحی تا طب سوزنی و فیزیوتراپی می­تواند درمان شود. علاوه بر روش­های گفته شده روش­های بسیار دیگری نیز وجود دارند که از راهی جز جراحی به بهبود کمردرد کمک می­کنند. تزریق، یکی از انواع روش­های غیر جراحیست که برای درمان کمردرد بعد از دوره­های درمانی با دارو و درمان­های فیزیکی استفاده می­شود. این روش یکی از موثرترین روش­های شناخته شده برای درمان کمردرد است و بسیار قوی­تر و موثرتر از داروهای خوراکیست چراکه دارو مستقیما به محل درد وارد می­شود. تزریق اپیدورال کمر، بسته به نوع تزریق می­تواند درد را طولانی مدت یا طی دوره­ای کوتاه­تر تسکین دهد.

اپیدورال

تزریق اپیدورال کمر یک روش بی­خطر و موثر برای درمان انواع خاصی از کمردرد است. بعد از تزریق اپیدورال بلافاصله می­توان فعالیت­های روزانه را شروع کرد و نیازی به ماندن در رختخواب نیست. ممکن است درد در ۲ تا ۴ روز اول بیشتر شود اما به تدریج با تاثیر دارو تزریق شده این حالت رفع می­شود و درد کاهش می­یابد و برخی از بیماران نیز ممکن است تا دوهفته بعد تسکین درد را در خود حس کنند.

کلینیک­ درد به درمان انواع درهای حاد و مزمن مفصلی، ماهیچه­ای-استخوانی، سرطانی و سایر انواع دردهای مزمن می­پردازد. در کلینیک­های درد پزشکان متخصص به کمک سایر پزشکان ورزشی، فیزیکی و توان­بخشی و روانپزشک و روان­شناس تلاش می­کنند که درد بیمار را درمان کنند یا به او کمک کنند تا حدی بتواند به توانایی پیشین خود برگردد و شرایط بهتر و راحت­تری را برای بیمار فراهم می­کنند. در این کلینیک­ها پزشکان متخصص و فوق تخصص درد با انجام معاینات و ارزیابی­های لازم علت درد بیمار را شناسایی می­کنند و سپس با ترکیبی از داروهای دارویی ،درد بیمار را کاهش می­دهند.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.