چگونه مشاور شوید؟

مشاوره موقعیت بسیار مهم و با ارزشی در نظام آموزشی محسوب می‌شود. یک مشاور می‌تواند به افراد کمک کند تا با مسائل شخصی، چالش‌های تحصیلی، مشکلات اخلاقی و… درست برخورد کنند. برای کسانی که علاقه‌مند به کار با دانش آموزان هستند، تبدیل شدن به یک مشاور می‌تواند یک گزینه عالی باشد. تجربه بالای شما در تخصص و کارتان فقط نباید محدود به مجموعه و شرکت خودتان شود. شما می‌توانید در موضوعی که در آن تخصص دارید به دیگران مشورت بدهید و هم به آنها کمک کنید و هم به خودتان. شاید فکر کنید که این کار سود و تأثیری برای خودتان ندارد اما اشتباه می‌کنید و بعد از مدتی می‌بینید این مشورت دادن‌ها همان‌طور که باعث پیشرفت دیگران شده به موفقیت خودتان هم کمک کرده است. دلایل مفید بودن این کار این‌هاست:

– مشورت دادن و راهنمایی کردن دیگران یعنی شما قابلیت هدایت یک تیم را هم دارید. این کار شاید ابتدا باعث شود مسئولیت‌تان بیشتر شود اما باید بدانید که به پربار شدن روزمه‌تان کمک می‌کند و شما را مدیری قدرتمند نشان می‌دهد. ممکن است بعد از مدتی به هر دلیلی نخواهید در مجموعه فعلی کار کنید آن وقت این تجربه‌ها و این رزومه باعث می‌شود امکان پیدا کردن شغل‌ها و موقعیت‌های بسیار بهتر را داشته باشید. شاید فکر کنید برای مشاوره دادن بیش از اندازه سرتان شلوغ است، اما وقتی در قالب مشاور شروع به فعالیت کنید، می‌تواند فرصت‌های شغلی تازه‌ای برای شما فراهم کند و بیشتر و بهتر پیش بروید.

– اینکه دیگران از راهنمایی و مشورت شما استفاده کنند باعث می‌شود شبکه ارتباطات شما گسترده‌تر شده و تقویت شود. شما افراد بیشتری را خواهید شناخت که در مواقع لزوم می‌توانید از آنها کمک بگیرید. این ارتباطات همیشه به درد می‌خورند و هیچ وقت از آنها پشیمان نخواهید شد. در واقع داشتن چنین ارتباطاتی می‌تواند درهای تازه‌ای به روی فرصت‌های جدیدی باز کند که ممکن است موقعیت‌های تازه‌ای برایتان ایجاد کند. به این کار به چشم امکانی در ایجاد یک شبکه قدرتمند نگاه کنید.

– قرار نیست همه مشورت دادن‌ها رایگان باشد. ممکن است به بعضی‌ها براساس دوستی یا روابط خانوادگی مشورت دهید و آنها را راهنمایی کنید اما برای بقیه مشاوره‌ها می‌توانید پول دریافت کنید و به این ترتیب این کار یک منبع درآمد اضافه و خوب برایتان خواهد بود. شما می‌خواهید بخش مهمی از تجربیات‌تان را در اختیار دیگران قرار دهید و به آنها کمک کنید در کارشان پیشرفت کنند پس اصلاً عجیب نیست که این پول را بابت مشاوره دریافت کنید.

– گاهی اوقات انسان‌ها برای تغییر یک رفتار، به سخت گیری و اعمال محدودیت‌های بیشتری نیاز دارند. بنابراین داشتن یک راهنمای صریح و قاطع که شما را به چالش می کشد، بهتر از نصیحت‌های از روی ترحّم افرادی است که فقط تعریف و تمجید می کنند.

– شما مطرح می‌شوید. این یکی دیگر از ثمره‌های مشورت دادن به دیگران در حوزه تخصص‌تان است. بعد از مدتی با این کار شما به‌عنوان فردی کاربلد در حوزه خودتان معرفی شده و سر زبان‌ها می‌افتید. به این ترتیب بیشتر مطرح می‌شوید و همین باعث می‌شود موقعیت‌های بسیار بهتری سر راه‌تان قرار بگیرد. اگر هم در شرکتی کارمند هستید با این کار به چشم رئیس‌تان به‌عنوان یک کارمند کوشا و مسئولیت پذیر و کسی که به آموزش نیروهای جدید اهمیت می‌دهد مطرح می‌شوید.

منبع: مجله ایران بانو

مطالب مرتبط:
چه زمانی به یک مشاور خانواده نیاز دارید

چه زمانی کودکان نیاز تخصصی به مشاوره دارند؟

نحوه صحیح آشنایی پیش از ازدواج

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.