طبع ترشی سرد است یا گرم؟

به دلیل خاصیت سرکه و ترکیبات موجود در آن، ترشی مزاجی سرد دارد که برای بدن مفید نیست.

طبع ترشی سرد است یا گرم؟ هر غذایی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. از زمان‌های بسیار قدیم، پزشکان طب سنتی از طبیعت گرم و سردِ مواد غذایی برای جلوگیری از بیماری‌ها و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند.

هر غذایی که می‌خوریم، تعادل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع بسیاری از بیماری‌ها ناشی از خوردن غذاهای غلط هستند، بنابراین باید بدانید که طبع بدنتان چیست. در این صورت می‌توانید بفهمید کدام غذاها برایتان مفید هستند.

طب چینی معتقد است که بدن انسان و سلامتی او با محیط ارتباط دارد، در واقع تغییرات آب و هوایی ممکن است بر سلامتی بدن تاثیر بگذارد. بنابراین باید غذاهایی را انتخاب کنید که می‌توانند به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک کنند.

به عنوان مثال، در تابستان که هوا بسیار گرم و خشک است، بدن گرمای بیشتری احساس می‌کند. در نتیجه این گرما منجر به خشکی پوست، یبوست و عدم مایع در بدن می‌شود. بنابراین اگر غذاهای سرد و خنک بخورید می‌توانید سلامتی بدن را تضمین کنید.

پزشکان طب چینی کشف کردند که اکثر غذاها ویژگی‌های سرد یا گرم دارند. هنگامی که غذاهای خنک می‌خورید، این غذاها احساس خنکی به بدن می‌دهند و هنگام خوردن غذاهای گرم اثرات گرمایی به بدن اضافه می‌شود. بنابراین، غذاهای گرم و سرد می‌توانند برای تعادل بدن مفید باشند.

طبع ترشی
در واقع در فصل پاییز و زمستان چون بدن احساس سرمای بیشتری می‌کند نیاز بدن به غذاهای گرم بیشتر می‌شود.

طب چینی بسیاری از غذاهای رایج را به سه طبیعت تقسیم می‌کند:

۱) غذاهای سرد برای افراد دارای طبع گرم
۲) غذاهای گرم برای افراد دارای طبع سرد
۳) غذاهای متعادل، خنثی (نه سرد و نه گرم)

۱) تأثیر غذاهای سرد
غذاهای سرد اثراتی همچون از بین بردن سموم، خنک سازی و آرام کردن خون را بر عهده دارند. این نوع مواد غذایی مناسب افرادی هستند که گرمای بدن آن‌ها زیاد است. معمولا این افراد علائم زیر را دارند: احساس گرما در بدن، عرق، تشنگی، یبوست، مدفوع و باد معده تند، سوزش ناحیه سینه، اضطراب، چشم‌های قرمز، صورت قرمز، مشکلات عاطفی، سردرد، وجود زخم در اطراف دهان یا زبان، زبان قرمز با پوشش زرد روی زبان، پالس سریع و ادرار تیره یا زرد.

۲) تأثیر غذاهای گرم
غذاهای گرم باعث افزایش انرژی، بهبود گردش خون و کاهش سرما می‌شوند. این نوع مواد غذایی مناسب افرادی هستند که کمبود یانگ دارند. معمولا این افراد علائم زیر را دارند: دست سرد، پاهای سرد، بدن سرد، اسهال، درد معده یا ناراحتی پس از خوردن یا نوشیدن چیزهای سرد، کمبود انرژی، درد مفاصل و احتباس مایعات.

ترشی یکی از دسرهایی است که طرفداران بسیاری دارد و در تمام کشورها به سبک‌های مختلف درست می‌شود، اما خیلی از افراد نمی‌دانند طبع ترشی چیست؟. از آن جا که مصرف ترشی بیشتر در فصل پاییز و زمستان رواج دارد می‌توانیم نتیجه بگیریم که خوردن ترشی در زمستان به گرم شدن بدن کمک می‌کند. در واقع در فصل پاییز و زمستان چون بدن احساس سرمای بیشتری می‌کند نیاز بدن به غذاهای گرم بیشتر می‌شود. همچنین در فصل زمستان سوخت و ساز بدن کمتر از سایر فصول است و خوردن ترشی در زمستان کمک می‌کند تا سوخت و ساز بدن در فصل زمستان به حالت عادی برگردد. البته به دلیل ترکیبات موجودی که در ترشی به کار رفته است (هم خاصیت سرکه و هم ترکیبات موجود در آن) این فرآورده خوراکی مزاجی سرد دارد که برای بدن مفید نیست اما با افزودن برخی ترکیب‌ها می‌توان از سردی ترشی کاست، با افزودن ترکیباتی با مزاج گرم، ترشی خاصیتی معتدل پیدا می‌کند که به این ترتیب همه افراد می‌توانند در حد متعادل از آن استفاده کنند.

3.6/5 - (7 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 نظرات
 1. بتوچه می‌گوید

  آشغال
  یه سوال ساده کردم
  ترشی سرد مزاج است یا گرم مزاج
  به نظر خودت جواب سوال مردم را به زبان ساده بیان کرده ای
  سعی کن از موتوری جنس نگیری
  سوال ساده جواب ساده میخواد نه داستان بافتن

  1. سردبیر می‌گوید

   در ابتدا و انتهای مقاله به وضوح درج شده است که بدلیل وجود سرکه، طبع ترشی سرد است.

 2. ناشناس می‌گوید

  سوال کردم که ترشی سرد است یا گرم،
  شما هم جوابی نداده اید

  1. سردبیر می‌گوید

   طبع ترشی سرد است دوست عزیز

 3. ناشناس می‌گوید

  همان طور وقت برای شما مهمه برای مردم مهمه یک کلمه بنویس سرد یادمه ۲ساعت وخ میزاری میخونی هیچیم دستگیرت نمیشه

  1. سردبیر می‌گوید

   در ابتدا و انتهای مطلب به وضوح درج شده است که بدلیل وجود سرکه، طبع ترشی سرد است.

 4. ناشناس می‌گوید

  عجب چه بی خود جواب میدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.