طبع ترشی سرد است یا گرم؟

طبع ترشی سرد است یا گرم؟ هر غذایی دارای ویژگی های منحصر به فردی است. از زمان های بسیار قدیم، پزشکان طب سنتی از طبیعت گرم و سردِ مواد غذایی برای جلوگیری از بیماری ها و درمان بیماری ها استفاده می کردند.

هر غذایی که می خوریم، تعادل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع بسیاری از بیماری ها ناشی از خوردن غذاهای غلط هستند، بنابراین باید بدانید که طبع بدنتان چیست. در این صورت می توانید بفهمید کدام غذاها برایتان مفید هستند.

طب چینی معتقد است که بدن انسان و سلامتی او با محیط ارتباط دارد، در واقع تغییرات آب و هوایی ممکن است بر سلامتی بدن تاثیر بگذارد. بنابراین باید غذاهایی را انتخاب کنید که می توانند به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک کنند.

به عنوان مثال، در تابستان که هوا بسیار گرم و خشک است، بدن گرمای بیشتری احساس می کند. در نتیجه این گرما منجر به خشکی پوست، یبوست و عدم مایع در بدن می شود. بنابراین اگر غذاهای سرد و خنک بخورید می توانید سلامتی بدن را تضمین کنید.

پزشکان طب چینی کشف کردند که اکثر غذاها ویژگی های سرد یا گرم دارند. هنگامی که غذاهای خنک می خورید، این غذاها احساس خنکی به بدن می دهند و هنگام خوردن غذاهای گرم اثرات گرمایی به بدن اضافه می شود. بنابراین، غذاهای گرم و سرد می توانند برای تعادل بدن مفید باشند.

طبع ترشی
در واقع در فصل پاییز و زمستان چون بدن احساس سرمای بیشتری می کند نیاز بدن به غذاهای گرم بیشتر می شود.

طب چینی بسیاری از غذاهای رایج را به سه طبیعت تقسیم می کند:

۱) غذاهای سرد برای افراد دارای طبع گرم
۲) غذاهای گرم برای افراد دارای طبع سرد
۳) غذاهای متعادل، خنثی (نه سرد و نه گرم)

۱) تأثیر غذاهای سرد
غذاهای سرد اثراتی همچون از بین بردن سموم، خنک سازی و آرام کردن خون را بر عهده دارند. این نوع مواد غذایی مناسب افرادی هستند که گرمای بدن آن ها زیاد است. معمولا این افراد علائم زیر را دارند: احساس گرما در بدن، عرق، تشنگی، یبوست، مدفوع و باد معده تند، سوزش ناحیه سینه، اضطراب، چشم های قرمز، صورت قرمز، مشکلات عاطفی، سر درد، وجود زخم در اطراف دهان یا زبان، زبان قرمز با پوشش زرد روی زبان، پالس سریع و ادرار تیره یا زرد.

۲) تأثیر غذاهای گرم
غذاهای گرم باعث افزایش انرژی، بهبود گردش خون و کاهش سرما می شوند. این نوع مواد غذایی مناسب افرادی هستند که کمبود یانگ دارند. معمولا این افراد علائم زیر را دارند: دست سرد، پاهای سرد، بدن سرد، اسهال، درد معده یا ناراحتی پس از خوردن یا نوشیدن چیزهای سرد، کمبود انرژی، درد مفاصل و احتباس مایعات.

ترشی یکی از دسرهایی است که طرفداران بسیاری دارد و در تمام کشورها به سبک های مختلف درست می شود، اما خیلی از افراد نمی‌دانند طبع ترشی چیست؟. از آن جا که مصرف ترشی بیشتر در فصل پاییز و زمستان رواج دارد می توانیم نتیجه بگیریم که ترشی طبیعت گرم دارد. در واقع در فصل پاییز و زمستان چون بدن احساس سرمای بیشتری می کند نیاز بدن به غذاهای گرم بیشتر می شود.

3.3/5 - (6 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.