از فوتبال تا سونا به سبک اقوام مایا

تمدن مایا در منطقه آمریکای جنوبی امروز یکی از قدیمی ترین و ریشه دار ترین تمدن های بشری است که به نسب دیگر تمدن های قدیمی جهان مثل تمدن روم، مصر یا ایران کمتر مورد کنکاش و جستجو قرار گرفته است. تمدنی پیچیده با آداب و رسومی عجیب که خیلی برای مخاطبان ایرانی شناخته شده نیست. در این مطلب قصد داریم تا شما را با مسائلی در مورد این قوم باستانی آشنا کنیم.

فوتبال به سبک مایا
در زمان اقوام مایا مکان هایی به سبک ورزشگاه های امروزی تاسیس می شده است و دو تیم با توپهایی که از جنس کائوچو ساخته شده بودند با یکدیگر رقابت می کردند. این رقابتها در زمینی به شکل حرف ” I ” انگلیسی برگزار می شد و تماشاگران در دو طرف زمین بر روی سکوهای سنگی به تماشای مسابقه می پرداختند. توپ مورد استفاده در این مسابقات ” Pitz ” و خود مسابقه ” Pitziil ” نامیده می شد. اما نکته جالب و به نوعی ترسناک در مورد این رقابتها این بود که اعضای تیم بازنده قربانی می شدند و گاهی از سر این افراد به عنوان توپ برای سایر بازی ها استفاده می شد.

سونا در عهد مایا
با توجه به کشفیاتی که امروز به عمل آمده است مشخص شده است که اقوام مایا حمام های بخار یا به عبارتی همان سونا را در اختیار داشته و از آنها استفاده می کردند. این حمام های بخار از بدنه های سنگی ساخته می شدند و سوراخ کوچکی در سقف آنها وجود داشت. در این حمام ها سنگهای داغی وجود داشت که با پاشیدن آب بر روی آنها بخار تولید شده و به درون حمام منتقل می شد. معمولا بیماران، مادران تازه زایمان کرده و پادشاهان از این حمام ها بهره می بردند.

آخرین دولت مایا
آیا می دانید که آخرین دولت مایا تا سال ۱۹۶۷ میلادی وجود داشت؟ جزیره ” Tayasal ” در آمریکای جنوبی آخرین حکومت پادشاهی بود که توسط حکمرانان مایا اداره می شد. پادشاهی ” Itza ” که دارای ریشه وابسته به امپراتوری مایا بود نهایتا در سال ۱۹۶۷ حاکمیت اسپانیا را بر این جزیره پذیرفت و آخرین حکومت مایا در جهان پایان داد.

تقویم مایا و پایان جهان در سال ۲۰۱۲
بسیاری معتقد هستند که این مایا ها بودند که برای اولین بار نظریه پایان جهان در سال ۲۰۱۲ میلادی را مطرح کرده اند. اما این عقیده غلط است. از نظر اقوام مایا جهان دارای دوره های مختلف تکاملی است و ما اکنون در جهان چهارم به سر می بریم. از نظر اقوام مایا سال ۲۰۱۲ میلادی زمان تکیمل چرخه خلق جهان است و بایستی در آن به جشن و پایکوبی پرداخت و تکمیل شدن این چرخ به هیچ وجه به معنای پایان حیات بشر نیست.

پزشکان مجرب در میان اقوام مایا
پزشکان قوم مایا در میان پزشکان هم عصر خود از جمله حاذق ترین پزشکان عصر خود بودند. علوم پزشکی در آن دوران با علوم مذهبی و جادوگری ترکیب شده بود و پزشکان آن دوران متخصصین علوم پزشکی و همچنین علوم ماورایی بودند. بنا بر اطلاعات موجود این پزشکان در زمینه جراحی و دندان پزشکی بسیار حاذق و ورزیده بودند.

پایان قوم مایا
همچنان و پس از گذشت سالیان دراز از فروپاشی تمدن مایا همچنان این سوال برای بسیاری مطرح است که تمدن مایا واقعا به چه دلیل از هم پاشید. در قرن ۸ و ۹ میلادی بخش های جنوبی امپراتوری مایا به سمت ضعف و اضمحلال رفت. در آن دوران حوادثی همچون تغییرات ناگهانی آب و هوایی و یا دخالت بیگانگان در آن سرزمین رخ نداده بود و به همین دلیل کارشناسان همچنان بر سر دلیل اصلی فروپاشی امپیراتوری مایا اختلاف دارند. بعضی از دانشمندان به یافتن شواهدی اخیرا به این نتیجه رسیده اند که فروپاشی قوم مایا به دلیل ۲۰۰ سال خشکسالی بروز کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.