نگاهی به مراسم مردم قزوین در فهرست آثار ملی

آداب و رسوم مردم قزوینجشن فندق
«الموت» از مناطقي است که بيشتر به کشت فندق اختصاص دارد. در بسياري از روستاهاي اين ناحيه، در اواسط مرداد ماه جشن فندق برپا مي شود. اهالي روستا در روز معيني با هم به مزارع مي روند. در ابتدا شخصي به خواندن اشعاري بيشتر به صورت بداهه مي پردازد و ديگران تکرار مي کنند. سپس همه شروع به چيدن فندق مي کنند. دوشيزگاني که نامزد شده اند، براي همسران خود از هسته فندق گردنبند درست مي کنند و به آن «گلوانه» مي گويند. آن ها اين گردنبند را در فصل زمستان به شوهران خود هديه مي دهند.

پنجاه به در
هر ساله بعد از ظهر روز نوزده اردیبهشت، پنجاهمین روز سال، از زمانی که زهر آفتاب ظهردم گرفته می شود، مردم قزوین منازل خود را ترک می کنند و به مصلای شهر می روند. این مصلا در میان باغهای جنوب شرقی شهر واقع شده است در گذشته در این مکان یک آب انبار و یک مسجد وجود داشته که تنها بخشی از آب انبار آن به جا مانده است.

کشتی پهلو به پهلو
این نوع کشتی که از قدیمی ترین انواع کشتی محسوب می شود هنگام مراسم عروسی انجام می گیرد. بدین صورت که دو نفر در کنار یکدیگر به پشت می خوابیدند و پاهای خودر را (دو پای مخالف که در کنار یکدیگر هستند) به هم گره می کردند و شروع به زور آزمایی می کردند. شخصی که دارای نیروی بیشتری بود می توانست پای رقیب خود را زود تر از زمین بلند کند و حریف خود را از جای حرکت بدهد متاسفانه این کشتی امروزه به فراموشی سپرده شده است.

سیاه بَبو و سفید بَبو
مراسم “سیاه بَبو و سفید بَبو” یكی از مراسم سنتی منطقه الموت در روستای گازرخان است كه در ابتدای سال نو اجرا می‌شود و موضوع آن تقابل سال كهنه با سال نو است كه در این نمایش مردم نیز به دو گروه تقسیم شده گروهی طرفدار سیاه (سال كهنه) و گروهی طرفدار سفید (سال نو) و دختری كه باید با یكی از این دو نفر ازدواج کند و ماجرا با كشمكشی كه در بین آن‎ها برای ازدواج با دختر زیبا ایجاد می‌شود در نهایت به پیروزی سفید بَبو می‌انجامد و با ازدواج آن دو بهار آغاز می‌گردد.

مراسم سیزدهم محرم (سوم امام)
این مراسم که ویژه بانوان می باشد، به عنوان یکی از آیین های مذهبی استان قزوین هر ساله در روز موسوم به ˈسوم امامˈ برگزار می شود.

صدها تن از بانوان شرکت کننده دراین مراسم معنوی، با حمل نمادین پیکرهای شهدای کربلا و با در دست داشتن بیل و کلنگ و یاحسین گویان از مسجد ˈعلی اکبرˈ به سوی حسینیه ˈآقاسیدجمالˈ حرکت کردند.

این عده از دوستداران اهل بیت (ع) پس ازعزاداری در حسینیه آقاسید جمال، پیکر شهدا را به سمت امام زاده حسین (ع) حرکت داده و در آیینی ویژه به صورت نمادین تدفین می کنند.

مراسم سمنو پزان
قبل از فرا رسیدن نوروز، از اعمالی که کم و بیش در گوشه و کنار مناطق مختلف ایران به چشم می خورد، مراسم سمنوپزان است.

پختن سمنو با آداب خاصی انجام می شود و ˈآیین سمنوپزانˈ نه تنها برای درست کردن یکی از عناصر سفره هفت سین عید نوروز است، بلکه نذری برای برآورد شدن حاجات نیز به شمار می رود.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.