نکاتی برای انتخاب فرش مناسب

فرش یکی از مهم‌ترین وسایل منزل است که باید در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشید. استفاده از فرش های مناسب در فضای خانه، نه تنها برای جلوگیری از احساس سرما در کف بوده بلکه عناصر دکوراسیون خانه را با هم مرتبط می سازد و فضای خانه را صمیمانه تر می کند. گاهی انتخاب فرش به عنوان یک عنصر دکوراتیو در آخرین مرحله طراحی فضای خانه قرار می گیرد، اما شما می توانید عکس این حالت را نیز به خوبی انجام دهید. به این معنی که اگر فرش زیبایی توجه شما را جلب کرد، اجازه دهید تا نقطه شروع طراحی شما باشد و متناسب با آن رنگ دیوار، لوازم جانبی، کوسن ها، پرده و … را نیزانتخاب و طراحی کنید.

فرش بزرگ ممنوع
برای خانه‌های کوچک انتخاب یک فرش بزرگ که تمام مبل‌ها و صندلی‌ها روی آن قرار گیرد انتخاب درستی نیست. در واقع این تکنیک فقط برای خانه‌های اشرافی زیبا جلوه می‌کند. خانه‌هایی که همه پایه‌های مبل‌ها روی فرش هستند، شلوغ و کوچک به‌نظر می‌رسند.

قوانین چیدمان فرش
یکی از اصول اولیه چیدمان فرش، انتخاب ابعاد مناسب فرش با توجه به متراژ فضا است. ابعاد فرش باید به گونه‌ای باشد که بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر از دیوارها فاصله داشته باشد. اگر فضای کوچکی دارید این فاصله تا ۲۰ سانتی‌متر هم می‌تواند کاهش پیدا کند. ولی رعایت تقریبی این فاصله بسیار مهم است.

استفاده از زیر فرشی
قرار دادن موکت در زیر فرش ها مانع سر خوردن و حرکت آنها می شود. به علاوه شما هنگام نشستن یا راه رفتن روی آن، به دلیل نرمی بیشتر، احساس راحت تری خواهید کرد. استفاده از چسب فرش بی فایده است و تنها مواد چسبی آن به کف پوش آسیب می رساند.

رنگ فرش
در هر فضای دکوراتیوی رنگ اولین و مهم‌ترین عنصر محسوب می‌شود. توجه به رنگ‌ها خانه شما را در ساده‌ترین حالت هم دکوراتیو می‌سازد و خوشبختانه امروزه گزینه‌های مختلفی برای کف پوش‌ها و فرش‌ها موجود است که دست شما را در انتخاب باز می‌گذارد. فرش‌ها با رنگ و طرح و بافتی که دارند، حس گرما و آرامش را به انسان منتقل می‌کنند. شاید یکی از دلایل صمیمیت و فضای دنج خانه‌های ایرانی نیز به‌دلیل وجود همیشگی فرش در خانه باشد و مهم‌ترین نکته برای چیدمان فرش، ایجاد چنین حسی است. بنابراین از رنگ‌های گرم در چیدمان فرش‌ها غافل نشوید.

خرید فرش برای خانه‌های کوچک
فرش هر قدر زیبا و نفیس هم باشد، اگر بدون در نظر گرفتن ابعاد و نقشه منزل خریداری شود، کارایی خود را از دست می‌دهد. این موضوع به آن معناست که توجه به متراژ، همخوانی با دکوراسیون منزل، رنگ فرش و… باید اولین نکات مد نظر ما به هنگام خرید فرش باشد.

انتخاب فرش های طرح دار
گاهی تضاد برای ایجاد فضایی شاد در خانه لازم است. دیوارهای قهوه ای، مبل قهوه ای، فرش قهوه ای و … فضای خانه را یکدست و بی روح نشان می دهد.

نکاتی برای فرش اتاق خواب
برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق خواب‌تان بهتر است فرش را به نحوی انتخاب کنید که از اطراف حدود ۳۰ سانتیمتر بیرون زدگی داشته باشند اما اگر به فرش‌های بزرگ علاقه‌ای ندارید، قالی کوچک را پایین تختخواب پهن کنید. اما نکته مهم این است که حتماً قالیچه از عرض تخت بزرگ‌تر باشد تا فضا دچار ناهماهنگی نشود.

طرح فرش
طرح فرش باید متناسب با سبک کلی طراحی دکوراسیون فضا انتخاب شود. باید بدانید که خانه شما از اصول فضایی کدام سبک پیروی می‌کند. کلاسیک، مدرن، معاصر و… حتی اگر شما از سبک تلفیقی پیروی می‌کنید ارتباط میان اجزای دکوراسیون فضا باید احساس شود.

مطالب مرتبط:
قالیچه‌ بهترین جایگزین برای موکت‌

دکوراسیون اتاق کار

ایده‌های خلاقانه برای دکوراسیون دیوارهای خالی اتاق

منبع: مجله ایران بانو

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.