بهترین شیوه منجمد کردن سبزیجات

همه متخصصان تغذیه معتقدند موادغذایی و به خصوص سبزی‌ها باید تازه مصرف شوند اما در زندگی ماشینی امروزی که بیشتر زنان و مردان شاغل هستند و کمبود وقت، بیشتر موادغذایی، به صورت منجمد نگهداری می‌شوند تا علاوه بر اینکه به‌راحتی در دسترس باشند، مدت زمان کمتری هم صرف طبخ آنها شود.

البته هنگام منجمدکردن موادغذایی، به خصوص سبزی‌ها، باید به نکته‌هایی توجه شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده‌ایم:

۱- منجمد (فریز) کردن، از بهترین روش‌های نگهداری بعد از تازه‌خواری است، اما اگر می‌خواهید سبزی‌های منجمدشده کیفیت خوبی داشته باشند، پیش از هر چیز، ابتدا به کیفیت سبزی‌هایی که می‌خرید و بعد انتخاب وسایلی که از آنها استفاده می‌کنید، دقت کنید.

۲- چاقویی که برای خردکردن سبزی به کار می‌رود، باید کاملا تیز باشد تا باعث آسیب و له‌شدن بافت سبزی نشود. هرچه سبزی با چاقو و سایر وسایل تیزتری خرد شود، ارزش غذایی آن بیشتر حفظ خواهد شد.

۳- بهتر است قبل از فریز کردن سبزی‌ها، آنها را چند دقیقه در آب گرم قرار دهید. با این کار، علاوه بر اینکه حجم سبزی‌ها کم می‌شود و جای کمتری را هم در فریزر خواهند گرفت، عمل آنزیم‌بری (بلانچینگ) هم انجام می‌شود که مانع از تغییررنگ سبزی‌ها و تیره‌شدن آنها در فرایند انجماد خواهد شد.

۴- شرایط مناسب برای فریز کردن، زمانی فراهم خواهد شد که فریزر، انباشته از موادغذایی نباشد و امکان گردش هوای سرد در اطراف مواد غذایی باشد زیرا نوسانات دمایی باعث می‌شود موادغذایی و به خصوص سبزی‌ها به خوبی منجمد نشوند و کیفیتشان پایین بیاید.

۵- برای نگهداری سبزی‌ها در فریزر، حتما آنها را در ظروف food Grade (ظروف مخصوص نگهداری موادغذایی) یا کیسه فریزرهایی که روی بسته‌بندی آن درج شده مناسب فریزکردن است، قرار دهید. استفاده از این ظروف و کیسه‌ها، مانع ورود مواد شیمیایی از ظرف به موادغذایی می‌شوند و سلامت مصرف‌کننده را به خطر نمی‌اندازند. در زیر ظروف food Grade، طرحی از قاشق و چنگال حک شده است.

۶- بهتر است سبزی‌های فریزشده را در مدت زمانی کوتاه (یعنی حدود ۲-۱ ماه) در فریزر نگهداری کنید تا علاوه بر اینکه ارزش غذایی‌شان حفظ ‌شود، هنگام طبخ هم طعم و مزه خود را از دست ندهند.

۷- حتما سبزی‌ها را در حجم کم و بسته‌های کوچک (یک وعده‌ای) منجمد کنید؛ مثلا اگر قرار است سبزی‌پلو را در ۴ وعده مصرف کنید، حتما آن را در ۴ کیسه بسته‌بندی یا در ۴ ظرف مختلف قرار دهید. متاسفانه یکی از اشتباه‌های خانم‌ها این است که سبزی را در حجم زیاد بسته‌بندی و هنگام مصرف، آن را از فریزر خارج می‌کنند و بعد از مدت زمانی آن را به اندازه دلخواه برمی‌دارند و باقیمانده را دوباره در فریزر قرار می‌دهند.

منبع: هفته نامه سلامت

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.