چهار هنرمند در قاب بهار 91 ماندگار شدند

چهار هنرمند که در بهار 1391 درگذشتند

غروب سيمين

اواخر اسفند سيمين دانشور بانوي بزرگ داستان‌نويسي ايران و همسر جلال آل‌احمد از دنيا رفت و عمرش به ديدن بهار 91 سالگي‌اش كفاف نداد.

چه آنها كه آثارش را خوانده‌اند و چه آنها كه نخوانده‌اند، سووشون برايشان نامي آشناست و اين نويسنده شيرازي را به عنوان نويسنده يكي از پرفروش‌ترين رمان‌هاي كشور مي‌شناسند.

شخصيت‌هاي يوسف و زري كه در اين رمان وقايع را رقم مي‌زنند براي دبيرستاني‌ها كه درسي با نام سووشون دارند، نيز آشناست و دوستش دارند. اين كتاب نثري ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده است

سيمين دانشور در تربيت نويسندگان خوب امروز نقش موثري داشته و همواره از او به عنوان يك طلايه‌دار يك جريان پيشرو و خالق آثار كم‌نظير در ادبيات داستاني ايران نام برده مي‌شود. او روز 18 اسفند سال گذشته از دنيا رفت.

ذوالفنون ساز بر زمين نهاد

اواخر اسفند كه سيمين دانشور بانوي بزرگ داستان‌نويسي ايران و همسر زنده ياد جلال آل‌احمد از دنيا رفت، همه گمان مي‌كردند كه او آخرين جداشده كاروان هنرمندان در سال1390 است، اما چنين نبود… هيچ كس گمان نمي‌كرد عصر روز 28 اسفند، جلال ذوالفنون نوازنده پيشكسوت سه‌تار نيز ساز خود را بر زمين بگذارد و ديگر هيچ گاه ننوازد.

جلال ذوالفنون آثار نوشتاري و صوتي فراواني در زمينه موسيقي ايراني از خود به جاي گذاشته كه از بين آنها مي‌توان آلبوم‌هاي گل صدبرگ و آتش در نيستان با صداي شهرام ناظري را نام برد. همچنين يكي ديگر از آثار او، «مستانه» با صداي عليرضا افتخاري مخاطبان بسياري داشته است.

جلال ذوالفنون سال 1316 در آباده استان فارس متولد شد. در كودكي به همراه خانواده‌اش به تهران آمد و فراگيري موسيقي را در ده سالگي در خانواده‌اي اهل موسيقي شروع كرد.

براي ادامه تحصيل به هنرستان موسيقي ملي رفت و در آنجا با سازهاي ديگر چون تار و ويولن آشنا شد سپس راهي دانشكده هنرهاي زيبا شد و نزد افرادي چون نورعليخان برومند و دكتر داريوش صفوت، شناخت تازه‌اي از موسيقي اصيل ايران و امكانات وسيع سه‌تار براي وي به ارمغان آورد و از سال ۱۳۴۶ فعاليت خود را روي سه‌تار متمركز كرد و بيش از 40 سال در عرصه سه‌تارنوازي فعاليت داشت.

ذوالفنون ساليان متمادي در زمينه تحقيق و تتبع گام برداشت و كوشيد جوانان را با اين قلمرو آشنا كند. مهم‌ترين كار او پس از تحقيق، تدريس بود.

بهار تصوير ديگري را قاب گرفت

روز 5 فروردين بود كه بهار تصوير بي‌بي دوست‌داشتني قصه‌هاي مجيد را قاب گرفت و پروين‌دخت يزدانيان از دنيا رفت. او سال ۱۳۷۰ با ايفاي نقش بي‌بي در سريال تلويزيوني قصه‌هاي مجيد به كارگرداني كيومرث پوراحمد پا به عرصه بازيگري نهاد سپس در سال ۱۳۷۱ با بازي در فيلم‌هاي «صبح روز بعد» و «شرم» وارد سينما شد.

يزدانيان براي بازي در فيلم «صبح روز بعد» برنده ديپلم افتخار بهترين بازيگر نقش دوم زن از يازدهمين جشنواره فيلم فجر شد.

از ديگر كارهاي اين هنرمند مي‌توان به «نان و شعر»، «مهريه بي‌بي»، «خواهران غريب»، «شب يلدا» و سريال تلويزيوني «سرنخ» اشاره كرد.

هر چند كه اين اواخر بيمار بود و مدت‌ها بود كه خبري از او نبود، اما همه او را دوست داشتند و هر وقت حرف از برنامه‌هاي خوب رسانه ملي در سال‌هاي گذشته به ميان مي‌آمد لهجه شيرين او در ذهن‌ها تداعي مي‌شد.

بي‌بي اگرچه حالا از پرده سينما و جعبه جادو خداحافظي كرده، اما با همان نام بي‌بي قصه‌هاي مجيد هميشه در خاطرمان زنده خواهد بود. او مادر كيومرث پوراحمد، كارگردان خوب سينماي كشورمان است.

دوتاري كه 50 سال نواخت

روز 5 فروردين خبر تلخ ديگري نيز منتشر شد، خبري كه اهالي موسيقي و پژوهشگران اين عرصه را كه به مقام والاي استاد غلامحسين سمندري، نوازنده خوب دوتار آگاه بودند به غمي دوچندان نشاند.

در اين روز غلامحسين سمندري نوازنده پيشكسوت دوتار چشم از جهان فروبست.

او متولد 12 بهمن ماه 1311 بود و به گفته خودش، از 50سال پيش با دو تار مانوس بوده و آن را از پدرش عبدالرحمن سمندري، كه از نوازندگان بنام منطقه خود بود، فراگرفته بود.

تا زماني كه زنده بود هرگز سازش خاموش نشد. او در ۸۰ سالگي به علت عارضه قلبي دارفاني را وداع گفت.

سمندري نزد استادان بزرگ موسيقي تعليم يافت و پيشرفت موسيقي استاد خيلي زود فراگير و جهاني شد و توانست در بسياري از جشنواره‌هاي داخلي و بين‌المللي حضور يافته و مقام‌هايي را كسب كند.

حضور او در جشنواره‌هاي آلمان، ايتاليا، فرانسه، يونان، لبنان، سوئيس و اتريش پررنگ بوده است. اين هنرمند را با مقام معروف «سرو خرامان» و با آواز استاد ابراهيم شريف‌زاده مي‌شناسند.

يهودي منوهين ويولونيست مشهور بين‌المللي درباره‌ او گفته است كه حاضرم تمام افتخاراتم را بدهم، اما در عوض بتوانم پنجه‌هاي اين مرد روستايي را داشته باشم.

زينب مرتضايي فر – گروه فرهنگ و هنر جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.