عکاس سهل‌انگار مجسمه‌ ۲۶۰۰‌ ساله را نابود کرد!

بی‌توجهی عکاس یکی از مجله‌های آمریکا در حین انجام مصاحبه، مجسمه‌ی ۲۶۰۰‌ ساله ایی را چنان خرد کرد که به تایید کارشناسان قابل مرمت نیست.

مجسمه قبل از شکسته شدن
مجسمه قبل از شکسته شدن

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، این مجسمه به یک مجموعه‌دار آمریکایی که در عین حال ناشر یک مجله‌‌ی تخصصی در زمینه‌ی آثار هنری و حراج آثار تاریخی است، تعلق داشت و مجسمه هنگام جابجایی آن توسط عکاس مجسمه از دستش رها شد و پس از برخورد با زمین کاملا خرد شده و به هیچ وجه قابل مرمت نیست.

مالک مجسمه نیز شکایتی ۳۰۰ هزار دلاری را از این عکاس کرده و اعلام کرده که این مجسمه بدون اطلاع و اجازه‌ وی جابجا شده است.

این حادثه برای مجسمه‌ ۲۶۰۰‌ ساله سفالی نیجریه‌ای در شرایطی روی داد که در سال ۲۰۰۸ نیز یک مجسمه‌ سفالی ایتالیایی در موزه‌ی متروپلیتن آمریکا که در قرن پانزدهم میلادی توسط مجسمه‌ساز ایتالیایی، «آندریا دلا روبیا» ساخته شده بود، در حین نظافت روی زمین افتاد و به‌طور کامل خرد شد.

مجسمه بعد از شکسته شدن
مجسمه بعد از شکسته شدن

این مجسمه‌ زیبا که یک متر و ۵۷ سانتی‌متر ارتفاع و ۸۱ سانتی‌متر عرض داشت، با لعابی به رنگ‌های آبی و سفید رنگ‌آمیزی شده بود. این اثر هنری در سال ۱۴۷۵ میلادی توسط مجسمه‌ساز و سفال‌گر شهر فلورانس، برای تزیین یک کلیسا که در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر «بلگنا» ایتالیا واقع شده، ساخته شد.

این مجسمه در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط موزه‌ی متروپلیتن خریده شد و از سال ۱۹۹۶ میلادی در نخستین گالری این موزه که روبه‌روی درب ورودی قرار دارد، به‌نمایش درآمد.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.