لوازم چوبی خود را چگونه جلا دهیم؟

اگر می‌خواهید که وسایل قدیمی و چوبی خود را ترمیم کنید و به آن درخشندگی سابقشان را ببخشید، این مراحل را دنبال کنید.

آیا به دنبال یک راهکار عملی برای ترمیم وسایل چوبی خود هستید؟ ما این راهکار را به شما نشان می‌دهیم! اثاثیه‌ی چوبی‌ای که از آن‌ها غافل شده‌اید، اغلب از گرد و خاک و کثافات پوشیده شده‌اند. ظاهر رنگ و رو رفته و درخشندگی و جلوه‌ی کم آن‌ها، باعث شده که این اثاثیه‌ی چوبی کسل کننده و کدر به نظر برسند. همین امر باعث شده که صاحبان این وسایل آنتیک، همیشه در صدد یافتن راهی باشند تا آن‌ها جلال و شکوه سابق خود را بازیابند.

خوشبختانه ترمیم این وسایل، تقریبا به آسانی انجام می‌شود و اگر تا آخر این مقاله با ما همراه باشید، می توانید در این زمینه، به موفقیت دست پیدا کنید. آن چه که واضح است این است که ترمیم وسایل منزل، چه در گذشته و چه در حال، جز ترفندهای خانه داری بوده است. با خواندن این مقاله می‌توانید در هزینه‌ها صرفه جویی کنید و زیبایی وسیله‌های خود را به آن‌ها برگردانید.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌توانید در قدم اول هزینه نجاری را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال نجار در تهران باشید می‌توانید درخواست نجاری ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

تمام آن چه که برای ترمیم یک میز چوبی قدیمی نیاز دارید:
دستکش کار

ماسک

قلم مو

لایه بردار مخصوص رنگ و ابزار مربوط به آن

پاک کننده‌ی روغن جلا و پولیش و پشم فولادی نازک

سمباده

رنگ چوب

جلادهنده

پارچه بدون پرز

مرحله اول، خود را برای لایه برداری آماده کنید

لایه برداری سطوح چوبی، ممکن است کثیف کاری داشته باشد پس در محیط آزاد این کار را انجام دهید تا هم سایر وسایل آسیب نبیند و هم تهویه‌ی مناسب در اختیارتان قرار بگیرد. توجه داشته باشید که این عمل، نقشی کلیدی‌ای را در پروسه‌ی ترمیم ایفا می‌کند.

برای اینکه جلای روی بدنه‌ی میز، آسیب نبیند؛ آن را در یک کیسه‌ی پلاستیکی قرار دهید به طوری که فقط سطح میز، در دسترس باشد. ماده‌ی لایه بردار را با یک قلم موی قدیمی، بر سطح میز بمالید.

لوازم چوبی

مرحله‌ی دوم، اجازه دهید که لایه‌ها از بین بروند

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، اجازه دهید تا مواد لایه بردار به مدت پنج تا سی دقیقه به خورد سطح رویی چوب رود تا پولیش قدیمی موجود بر سطح، از بین برود. مدت زمان این مرحله، بستگی به ضخامت لایه‌ی رویی دارد. اگر ماده‌ی لایه بردار، تمام لایه‌های قدیمی را از بین نبرد، این مرحله را تکرار کنید.

مرحله‌ی سوم، اثر ماده‌ی لایه بردار را خنثی کنید

با استفاده از یک پشم فولادی که آغشته به حلال (وایت اسپریت) یا پاک کننده‌ی پولیش است، در جهت خطوط چوب، میز را تمیز کنید. لازم به ذکر است که قبل از استفاده از هر ماده‌ی شیمیایی، برچسب روی آن را با دقت بخوانید تا به درستی تصمیم بگیرید که برای هر لایه بردار، چه ماده‌ی خنثی کننده‌ای به کار می‌رود. اگر این مرحله به درستی انجام نشود، کل پروسه ترمیم به مشکل بر می‌خورد.

مرحله‌ی چهارم، میز را تمیز کنید

در قدم بعدی، با استفاده از یک پارچه کتانی، میز را از وجود هر ماده‌‌ی باقیمانده، تمیز کنید و سپس به مدت بیست وچهارساعت به میز کاری نداشته باشید. در این زمان اگر بر روی بدنه‌ی میز، پولیش و یا گرد و خاک باقی مانده بود؛ با استفاده از پشم فولادی یا پارچه آغشته به پاک کننده، آن‌ها را از بین ببرید.

مرحله‌‌ی پنجم، حالا نوبت روی میز است

بعد از گذشت بیست و چهار ساعت، حالا وقت این است که با ورق سمباده، روی میز را صافکاری کنید که چنانچه اگر سطح میز، در اثر لایه برداری، ناهموار شده بود؛ صاف شود. گرد و خاک روی میز را با جاروبرقی از بین ببرید و در نهایت، با استفاده از یک پارچه‌ی بدون پرز، از تمیز بودن سطح میز، اطمینان حاصل کنید.

لوازم چوبی

مرحله‌ی ششم، از پس قسمت‌های رنگ و رو رفته برآیید

زمانی که یک وسیله را ترمیم می‌کنید، متوجه می‌شوید که هر قسمتی از آن روش متفاوتی را می‌طلبد. مثلا در اینجا، میز موردنظر، سال‌ها در معرض تابش آفتاب قرار گرفته و نور خورشید باعث شده که قسمت‌هایی از چوب، رنگ و رو رفته شوند. پس لازم است یک دست رنگ بر روی سطح چوب زده شود. با استفاده از قلم مو و به آرامی، چوب را رنگ آمیزی کنید و اجازه دهید تا رنگ به خورد چوب برود. دقت کنید که در نور کافی این کار را انجام دهید.

مرحله‌‌ی هفتم، حالا نوبت جلادهی است

بعد از این که سطح کار کاملا خشک شد، با استفاده از قلم مو و یا پارچه آغشته به روغن جلا، آن را جلا دهید. اجازه دهید که روغن حدودا به مدت ده دقیقه به درون چوب نفوذ کند و سپس باقیمانده‌‌ی روغن را از سطح چوب پاک کنید؛ با این کار سطح میز چسبناک نمی‌شود. حداقل پنج ساعت صبر کنید و سپس با یک مقدار پشم فولادی نازک، به آرامی سطح را پاک کنید تا برای تکرار این مرحله آماده شود. هرچقدر بیشتر این مرحله را تکرار کنید، دوام و درخشندگی کار بیشتر می‌شود.

مرحله‌ی آخر، تمیزکاری نهایی است

در نهایت، از یک مقدار اسپری براق کننده بر روی کل کار استفاده کنید. گرد و خاک‌های نشسته بر روی سطح کار را با یک پارچه تمیز کنید. برای اینکه چوب تاب بر ندارد، اجازه ندهید که بیش از اندازه خشک شود. پس وسایل چوبی را دور از رادیاتور و شومینه نگه دارید. هم چنین آفتاب باعث رنگ پریدگی چوب می‌شود پس آن‌ها را زیر پنجره قرار ندهید.

راه حل‌های خانگی برای ترمیم وسایل چوبی قدیمی

در این جا به چند ترفند برای ترمیم وسایل چوبی قدیمی اشاره خواهیم کرد. مخلوط چهار قسمت حلال، یک قسمت روغن برزک، می‌تواند سطح کار را تمیز و به عنوان لایه بردار عمل کند. اگر در نهایت نتیجه‌ی کار کدر به نظر می‌رسید، از مقداری احیاکننده‌ی چوب و پارچه‌ی کتانی کمک بگیرید.

ترکیب این مواد، جلوه‌ی خاصی به وسایل چوبی می‌دهد:

یک قسمت روغن برزک

دو قسمت الکل

دو قسمت روغن تربانتین

دو قسمت سرکه‌ی تقطیر شده

در آخر می‌توان با استفاده از مقداری موم، جلوه‌ی تازه‌ای به وسایل چوبی بخشید.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. مهرداد می‌گوید

    ممنون زیباشهر بابت مطلب خوبت. خیلی برای جلا وسایل چوبی در حین نجاری به کار میاد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.