نحوه جلوگیری و روش از بین بردن کپک

کپک در بسیاری از سطوح مختلف دیده می‌شود، کپک‌ها گیاهان ساده‌ای هستند که به گروه قارچ معروف هستند. کپک نوعی قارچ است که هاگ‌های ریز تولید می‌کند. این هاگ‌ها که حاوی ماده محرک و آلرژی‌زا هستند به قدری کوچک هستند که بدون این که متوجه شویم، آن‌ها را استنشاق می‌کنیم.‌ کپک‌ها همیشه در هوا وجود دارند، اما آنهایی که باعث ایجاد آلودگی می‌شوند برای رشد به رطوبت و دمای خاصی احتیاج دارند. آنها معمولا در هوای مرطوب، به ویژه در خانه‌های بسته ایجاد می‌شوند. این کپک‌ها روی هر چیزی رشد می‌کنند که بتوانند از آن غذای کافی دریافت کنند. در خانه‌ها اغلب روی پنبه، پارچه، ریون، ابریشم، پشم، چرم، چوب و کاغذ رشد می‌کنند، البته بسیاری از الیاف معمولی در برابر کپک مقاومت می‌کنند. قارچ‌هایی که باعث ایجاد کپک می‌شوند در مکان‌هایی ایجاد می‌شوند که مرطوب، گرم و کم نور باشند و یا هوا در آن جریان نداشته باشد. با رشد کپک‌ها، صدمات قابل توجهی وارد می‌شود. کپک علایم آسم را تشدید می‌کند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند با قرار گرفتن در معرض کپک، خطر بروز عفونت سیستم ایمنی آنان افزایش می‌یابد. پیشگیری از بروز کپک‌ها و برطرف کردن آنها مساله‌ای بسیار ضروری برای حفظ بهداشت خانه و زندگی افراد است. محصولات مختلفی برای از بین بردن و مقابله با کپک‌ها در بازار موجود است اما شما می‌توانید خودتان دست به کار شوید و با چند راهکار کلیدی از شر آن‌ها خلاص شوید.

روش‌های از بین بردن کپک

همه چیز را تمیز نگه دارید

کمد، کشوی لباس، زیر زمین و هر مکانی که احتمال رشد کپک را دارد تا حد ممکن تمیز نگه دارید. خاک روی مواد کثیف در صورت مناسب بودن رطوبت و دما می‌تواند مواد غذایی کافی را برای وجود کپک تامین کند. چیزهای چرب، مانند چربی‌هایی که روی دیوار آشپزخانه تشکیل می‌شوند حاوی مواد مغذی بسیاری برای تشکیل کپک هستند. لباس تمیز کمتر از لباس‌های آلوده دچار کپک می‌شود. از آنجا که اکثر الیاف‌های مصنوعی مانند استات، اکریلیک، پلی استر و نایلون در برابر کپک مقاوم هستند، پارچه‌های تمیز این الیاف از رشد کپک حمایت نمی‌کنند اما حتی روی این پارچه‌ها، خاک ممکن است مواد غذایی مورد نیاز کپک را تهیه کند. تمام پارچه‌های آلوده را بدون در نظر گرفتن نوع الیاف کاملا تمیز کنید تا از کپک زدن آنها جلوگیری شود.

از رطوبت خلاص شوید

کپک در هوا وجود دارد و در صورت وجود رطوبت کافی ممکن است بر روی سطوح بنشیند. زیرزمین مرطوب یا هر سازه دیگری اغلب در اثر تراکم رطوبت بر روی سطوح گرم کپک ایجاد می‌کند. رطوبت بیش از حد ممکن است نیاز به تعمیرات یا عایق بندی اضافی را نشان دهد. بعضی از زیرزمین‌ها به طور مداوم به دلیل نشت آب، مرطوب هستند اطمینان حاصل کنید که هیچ‌گونه نشتی وجود ندارد. برای ضد آب کردن بتن و سایر دیوارهای سنگ تراشی بالای سطح زمین، دو لایه رنگ سیمانی بزنید. ممکن است برای آب بندی آجرهای جاذب و سایر سطوح خارجی به پوشش‌های ضد آب نیاز داشته باشید. از رنگ زدن و بندکشی سطوح ترک خورده خودداری شود. رنگ زدن و بند کشی دیوارها و کاشی های ترک خورده راه حل مناسبی برای زدودن کپک نیست. نتیجه این کار نهایتا پوسته پوسته شدن رنگ یا بندکشی خواهد بود. تهویه خوب بسیار مهم است. در صورت امکان فضای زندگی را محصور نکنید. در موارد شدید ممکن است به یک فن یا دمنده برای انتقال هوای مرطوب از زیر ساختمان نیاز باشد.

از بین بردن کپک لباس
برای از بین بردن کپک لباس هرگز اجاره ندهید لباس یا سایر پارچه‌ها خیس و مرطوب باشند
هوا را خشک کنید

داشتن تهویه هوا و رطوبت گیر مناسب باعث می‌شود که رطوبت کمتری در مکان مورد نظر وجود داشته باشد. سیستم‌های تهویه مطبوع که به طور صحیح نصب شده‌اند، با تولید هوای خنک و گردش هوای خشک به داخل اتاق، رطوبت هوا را از بین می‌برند. در اتاق‌هایی که مطبوع نیستند مخصوصا زیرزمین رطوبت گیرهای مکانیکی بسیار مفید هستند. برای کنترل رطوبت میتوان یک دستگاه رطوبت هوا به واحد متصل کرد. رطوبت گیرهای مکانیکی می‌توانند گرما را به اتاق اضافه کنند. هنگام استفاده از تهویه هوا یا رطویت گیر، پنجره‌ها و درب‌ها را بسته نگه دارید.

حرارت خانه را افزایش دهید

با گرم کردن خانه برای مدت کوتاهی از رطوبت خلاص شوید. سپس درب‌ها و پنجره ها را باز کنید تا هوای مملو از رطوبت از خانه خارج شود. برای بیرون کشیدن آن ممکن است از فن استفاده شود. هوای داخل کمدها و دیگر مناطق کوچک را میتوان با استفاده از یک چراغ برق به طور مداوم ( لامپ ۶۰ تا ۱۰۰ وات) خشک کرد. اگر فضا خیلی بزرگ نباشد گرما از ایجاد کپک جلوگیری می‌کند.

احتیاط: حتما لامپ را دور از لباس و سایر مواد قابل اشتعال قرار دهید تا از خطر آتش سوزی جلوگیری کنید.

از بین بردن کپک
کپک‌ها گیاهان ساده‌ای هستند که به گروه قارچ معروف هستند
گردش هوا را بهبود بخشید

وقتی هوای بیرون خشک‌تر از هوای داخل باشد، دستگاه تهویه اجازه می‌دهد تا هوای خشک وارد شود، در نتیجه رطوبت اضافی گرفته و سپس به خارج منتقل می‌شود. وقتی هوای طبیعی کافی نیست، میتوانید از فن‌های برقی استفاده کنید که در یک پنجره قرار گرفته‌اند یا در یک دیوار قرار داده شده‌اند. کمدهای بدون تهویه در طول زمان مرطوب و کثیف شده و فضای مناسبی برای کپک ایجاد می‌کنند. سعی کنید با باز کردن درهای کمد یا نصب فن، گردش هوا را بهبود بخشید. علاوه بر این، لباس‌ها را آزاد آویزان کنید تا هوا در اطراف آنها گردش کند. تمام لباس‌های مرطوب (از جمله لباس‌های مرطوب از باران یا تعریق) را قبل از قرار دادن در کمد خشک کنید.

قبل از نگهداری اجناس آن‌ها را تمیز کنید

اگر لباس یا منسوجات خانگی در برابر کپک پوشش مقاومی ندارند، حتما آنها را قبل از نگهداری بشویید یا تمیز کنید، زیرا مواد کثیف بیشتر از مواد تمیز دچار کپک می‌شوند. هرازگاهی در روزهای گرم و خشک لباس‌ها و وسایل را در معرض آفتاب قرار دهید. یک فضای بسته، مرطوب و خنک شرایط ایده‌آلی برای رشد کپک‌ها ایجاد می‌کند.

از بین بردن کپک زیر کاغذ دیواری
داشتن تهویه هوا و رطوبت گیر مناسب باعث می‌شود که رطوبت کمتری در مکان مورد نظر وجود داشته باشد

از بین بردن کپک لباس

پارچه‌ها را خشک نگه دارید. هرگز اجاره ندهید لباس یا سایر پارچه‌ها خیس و مرطوب باشند. لباس‌های آلوده را قبل از قرار دادن داخل کشوها کاملا خشک کنید. پارچه‌های کثیف را بشویید و آویزان کنید تا خشک شود. دستمال‌های دستشویی و حوله‌های مرطوب را پهن کنید. لباس‌ها و پارچه‌های شسته شده را سریع خشک کنید.

از بین بردن کپک اجناس چرمی

چرم نسبت به رطوبت حساس است و اگر در محل تاریک و مرطوبی نگهداری شود احتمال کپک زدن آن وجود دارد. به همین دلیل هیچ وقت لباس یا کیف و کفش چرمی را در حالی که خیس است داخل کمد یا جعبه نگذارید. برای از بین بردن کپک روی کالاهای چرمی پارچه رقیق شده با الکل را روی وسیله مورد نظر اعمال کنید و بگذارید در جریان هوا خشک شود‌. در صورت باقی ماندن کپک از صابون یا شوینده ملایم استفاده کنید و آن را در یک مکان باز خشک کنید. کفش‌های آلوده به کپک اغلب بوی نامطبوع ایجاد می‌کنند و کپک رنگی در ‌کف داخلی و آسترها و در انگشت پا ظاهر می‌شود. میتوانید این نوع کپک را با اسپری‌های کم فشار از بین ببرید. این اسپری‌ها در فروشگاه‌های کفش موجود است، طبق دستورالعمل از این محصول استفاده کنید.

رفع کپک چوب

از گرما استفاده کنید و گردش هوا را افزایش دهید تا چوب‌های کپک زده تا حد ممکن خشک شود. ممکن است لازم باشد چوب‌های آلوده به کپک را تعویض کنید، البته ترجیحا با چوب‌هایی که تصفیه شده‌اند یا به طور طبیعی در برابر پوسیدگی مقاوم هستند. با مواد قلیایی ملایم، مانند جوش شیرین یا تری سدیم فسفات ( ۸ تا ۱۰ قاشق غذاخوری را با ۴ لیتر آب مخلوط کنید) یا با مواد ضد عفونی کننده، مانند ضدعفونی کننده کواترن، سطوح کپک زده شده را کاملا تمیز کنید.

از بین بردن کپک اجناس چرمی
چرم نسبت به رطوبت حساس است و اگر در محل تاریک و مرطوبی نگهداری شود احتمال کپک زدن آن وجود دارد

زدودن کپک از کتاب و کاغذ

ابتدا کتاب کپک زده را کاملا خشک کنید. برای خشک شدن کامل بهتر است آن را در یک محیط تهویه خوب قرار دهید. توصیه می شود کپک روی کتاب را با پارچه خشک برطرف کنید. پارچه خشک را درون محلول صابون بخوابانید سپس آن را تا جای ممکن بچلانید. حالا پارچه را روی بخش کپکی بکشید. این روش برای پاک کردن کپک از کاغذ و کتاب بسیار مناسب است. اگر این روش بی‌فایده بود بهتر است به سراغ مخلوط سفید کننده یا سرکه و آب بروید. برای کتاب‌های کپک زده ابتدا باید صفحات آلوده را جدا کنید تا خشک شوند. برای جداسازی بهتر میتوانید مقداری نشاسته ذرت بین این صفحات بپاشید. وقتی صفحات خشک شدند نشاسته ذرت را دور بریزید.

نکات:
توجه داشته باشید اقدامات احتیاطی ایمنی که باید انجام شود. سموم دفع آفات را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
از تنفس طولانی مدت اسپری‌های آفت کش یا گرد و غبار خودداری کنید.
لباس و تجهیزات محافظتی استفاده کنید.
از بلعیدن، پاشیدن یا ریختن سموم روی قسمت‌های بدن یا لباس خودداری کنید.
پادزهر مناسب را برای استفاده بدانید و شماره تلفن مرکز کنترل مسمومیت محلی خود را برای موارد اضطراری در دسترس داشته باشید.

منبع: eliminate mold

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.