آدابی برای معاشرت

رعایت آداب معاشرت، فقط مختص رفتار شما سر میز غذا نیست. آداب معاشرت انعکاسی از چشم‌انداز کلی شما در روابط اجتماعی و زندگی جمعی است. این که در اتوبوس شلوغ جایتان را به پیرزنی که ایستاده است ندهید، چیزی درمورد شما به همه آنهایی که بیننده هستند می فهماند: اینکه حاضر نیستید لحظاتی راحتی خود را به خاطر دیگری به خطر بیندازید.

در بیشتر موقعیت‌ها، تصویر و ظاهر شما بخشی از چیزی نیست که توصیف ‌کننده شماست؛ بلکه همه آن چیزی است که شما را توصیف می‌کند. کسانی که چیزی درمورد شما نمی‌دانند، با تنها اطلاعاتی که در دست دارند، جای خالی‌ها را پر می‌کنند؛ و آن چیزی نیست جز آنچه از رفتار و کردار شما می‌بینند. صرف نظر از فکری که شما درمورد خودتان دارید، یک عادت اجتماعی بد می‌تواند معیار فکر دیگران نسبت به شما شود: هر کسی که ببیند شما غذایتان را با دهان باز می‌جوید، خیلی قبل از این که شغل یا تخصص شما را به خاطر بسپارد، آن را به یاد خواهد آورد.

معرفی نکردن افراد
چه در یک موقعیت شغلی باشید و چه اجتماعی، اگر فراموش کنید که دو نفر را به هم معرفی کنید، بسیار زشت و ناشیانه به نظر خواهد رسید، زیرا شما تنها آشنای مشترک آنها هستید.
قوانین پذیرفته شده‌ای برای یک شیوه مطلوب معرفی کردن وجود دارد (مثل اول گفتن نام فردی که از نظر حرفه‌ای مقام بالاتری دارد)، اما هیچ کدام از آنها به اندازه این که یادتان نرود آنها را به هم معرفی کنید، مهم نیست.

تماس تلفنی در حضور دیگران
تقریباً در همه موقعیت‌های اجتماعی، آنهایی که در اتاق شما شریک هستند، بیشتر از کسی که به شما زنگ یا پیامک می‌زند، مستحق توجه شما هستند. این مسأله‌ وقتی سر میز شام یا موقعیت شخصی مشابهی هستید، قابل‌توجه‌تر خواهد بود، اما برای هر موقعیتی که تنها نباشید، صدق می‌کند؛ حتی اگر با افرادی کاملاً غریبه در یک صف ایستاده باشید، سعی کنید تا جایی که ممکن است تماس تلفنی تان را برای خودتان نگه دارید.

بحث کردن سر یک صورتحساب
این یک قانون ساده برای موقعیت‌های غذا‌خوری دسته‌جمعی در بیرون از منزل است: همیشه برای پرداخت کردن یا سهیم شدن در پرداخت آماده باشید. باید پیش‌بینی کنید که یکی از اعضای گروه به خود اجازه بدهد که غذایی فوق‌العاده گران سفارش دهد.
اگر چنین مسائلی بارها موجب اذیتتان بوده است، به جای این که در رستوران سر صورتحساب بحث کنید، در موقعیتی دیگر با آن برخورد کنید. علاوه‌ براین، خیلی راحت می‌توانید در چنین موقعیتی نشان دهید که فردی بخشنده و بزرگوار هستید.

دیر رسیدن
آدم‌ها دوست دارند که حس کنند برای آنها ارزش قایل می‌شوند و اگر به دنبال راهی مطمئن هستید که به کسی نشان دهید هیچ ارزشی برای او قائل نیستید، دیر سر قرارتان با او برسید. می‌توانید ۲۰ دقیقه دیرتر با یک توضیح خوب و منطقی برسید؛ اما بالاخره بهانه شما هر چه که باشد، فرد مقابل به این فکر خواهد کرد که چرا باید بیش از شما برای رابطه‌تان ارزش و احترام قائل باشد.

تقدیم نکردن محل نشستن خود
به همان ترتیبی که بسیاری از قوانین آداب معاشرت برای این طراحی شده‌اند که فردی خودمحور به نظر نرسد، قانون «تقدیم محل نشستن خود به فردی که نیاز بیشتری به آن دارد» یکی از اصول اساسی شخصیت انسان بوده و هیچ نیازی به بحث درمورد سیاست‌های جنسیتی ندارد. شاید آن زن باردار یا پیرزن ناتوان آنقدرها نیازی به صندلی شما در اتوبوس نداشته باشند و شاید شما روز بسیار بدی داشته‌اید، پاهایتان درد می‌کند و اتوبوس هم پر از آدم‌های بدبخت و بیچاره است، اما به هر ترتیبی هست از نیاز خود چشم‌پوشی کرده و صندلیتان را به فردی نیازمندتر تقدیم کنید.

برخورد ضعیف با پرسنل خدمات
هیچ اشکالی ندارد اگر با اشاره ابراز کنید که از خدماتی رضایت نداشته‌اید، اما درست نیست که اگروضع مالی خوبی ندارید یا برای هزینه‌های آن خدمات آمادگی نداشتید، از تذکر دادن خودداری کنید. به همین ترتیب، درست هم نیست که به خاطر اشکالات خیلی کوچک غذای رستوران را پس بفرستید و با کارمندان و پرسنل طوری رفتار کنید که انگار مستخدم شما هستند.

فقط درمورد خود حرف زدن
خودپرستی اصلاً خصوصیت جالبی نیست. درست است که بعضی افراد بخاطر غرور و خودخواهی که دارند، افراد را به سمت خود جذب می‌کنند، اما دلیل نمی‌شود که شما هم از آنها تقلید کنید. این که در مکالمات و گفتگوها فقط خودتان حرف بزنید و به هیچکس اجازه حرف زدن ندهید، هم اصلاً کار زیبایی نیست چون دقیقاً همان نتیجه را دارد.
اجازه بدهید دیگران هم نظراتشان را بگویند و وقتی از شما سؤال می‌کنند نیازی نیست برای همه سؤالات سه ساعت جواب بدهید. سعی کنید از دیگران سؤال کنید. این باعث می‌شود احساس کنند به جز خودتان برای دیگران هم ارزش قائل هستید.

رعایت نکردن آداب باشگاه‌های ورزشی
آداب باشگاه رفتن بسیار ساده است، اما با اینحال خیلی‌ها هستند که با رعایت نکردن این آداب باشگاه را به محیطی ناخوشایند تبدیل می‌کنند. اینها همان‌هایی هستند که یک دستگاه ورزشی را دقایق متمادی اشغال می‌کنند بدون آن که کار مفیدی با آن انجام دهند. همان‌هایی که وزنه‌ها و دمبل‌ها را وسط باشگاه رها می‌کنند و بعد از انجام کار، آن را سر جای خود قرار نمی‌دهند و ممکن است پای کسی به آنها گیر کند و موجب صدمه زدن به دیگران شوند. همان‌هایی که موقع نشستن روی دستگاه‌ها، به علت آن که از حوله شخصی استفاده نمی‌کنند، و جای عرق بدنشان را روی همه دستگاه‌ها بر جای می‌گذارند.
یک قانون کلی شاید بتواند همه باشگاه‌ها را از شر چنین افرادی خلاص کند: نباید طوری رفتار کنید که انگار مهمترین آدم روی زمین هستید. طوری رفتار کنید که در آن فضا با دیگران شریک هستید.

آرایش کردن در اماکن عمومی
آرایش کردن در محیط عمومی تجاوز به حق اجتماعی ما محسوب می‌شود؛ چه فکر کنید کسی نگاهتان می‌کند چه نه، این کار درست نیست. گرفتن ناخن‌ها، تمیز کردن چشم‌ها و هر چیز مربوط به بهداشت شخصی، نیز از این جمله است.
یک سنت قدیمی می‌گوید زمانی که در محلی عمومی هستید، از دست زدن به صورت خود خودداری کنید.

غذا خوردن با دهان باز
غذا خوردن با دهان باز و یا همراه با صدا، یکی از بدترین اشتباهات اجتماعی است. این عادت زشت، نه تنها شما را زیر سؤال می‌برد، بلکه اطرافیانتان که می‌خواهند از خوردن غذای خود لذت ببرند را نیز ناراحت می‌کند. این مسأله‌ مخصوصاً برای خانم‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و نشانه بی‌نزاکتی است.

منبع: روزنامه اطلاعات

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.