نکاتی درباره از شیر گرفتن نوزاد

بسیاری از مادران در دوران شیردهی به‌دنبال راه مناسبی هستند تا کودک‌شان را از شیر بگیرند یا تعداد دفعات شیردهی را کم کنند. به‌طورکلی از شیر گرفتن کودک، به‌خصوص در مورد کودکانی که به مدت طولانی از شیر مادر تغذیه می‌کنند، کاری زمان‌بر خواهد بود. استفاده از روش‌های زیر برای از شیر گرفتن کودک کمک می‌کند تا بدون ایجاد استرس و نگرانی برای مادر و کودک، این روند به‌راحتی انجام شود.

۱. در مورد از شیر گرفتن انعطاف پذیر باشید. اگر کودک اصرار دارد موقع خواب شیر بخورد به او بدهید تا وقتی که آماده از شیر گرفتن شود.

۲. قبل از خواب و صبح هنگام بیدار شدن، شیر خودتان را به کودک بدهید.

۳. به تدریج وعده های شیر قبل و بعدازظهر را کم کنید، یعنی فاصله شیردادن ها را بیشتر کنید تا خود به خود یک وعده شیردهی حذف شود.

۴. برنامه همیشگی روزانه را عوض کنید، مثلا اگر او را از مهدکودک برمی دارید به جای اینکه منزل بیایید به فروشگاه یا پارک بروید تا کودک سرگرم شود و هوس شیر خوردن نکند (اگر دچار استرس نمی شود).

۵. سرگرمی های جدید برایش پیدا کنید. خواندن کتاب یا قصه گفتن، دادن اسباب بازی جدید و…

۶. زمان شیر خوردن او را پیش بینی کنید و برای آن زمان ها چیزی در دسترس داشته باشید، مثلا یک میان وعده یا یک نوشیدنی مورد علاقه او را همراه داشته باشید.

۷. طول مدت شیرخوردن در یک وعده را کوتاه کنید. این کار در کودکان بالای ۲ سال موثر است.

۸. اگر در صندلی یا محل مخصوصی به کودک شیر می دادید دیگر از این محل استفاده نکنید تا کودک به یاد شیر خوردن نیفتد و تقاضا نکند.

۹. اجازه ندهید کودک شما را بدون لباس ببیند تا هوس شیر خوردن نکند.

۱۰. در صورت امکان از سایر افراد خانواده کمک بگیرید. وقتی می خواهید وعده صبح شیر دادن را قطع کنید، سعی کنید زودتر از او از خواب بیدار شوید. اگر کودک موقع بیدار شدن شیر می خواهد باید پدرش او را برای صبحانه ببرد و غذای مورد علاقه اش را بدهد.

۱۱. وعده های شیر خوردن در ساعت های شب را به ترتیب یک شب در میان و دو شب در میان و… کنید تا خود کودک دیگر تقاضای شیر نکند.

دکتر محمد اسماعیل مطلق
دانشیار دانشگاه جندی شاپور و رییس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت
منبع: هفته نامه سلامت

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.