تحصيل، اشتغال و ازدواج سه خواسته جوانان

مهزاد سيدکريمي

تحصيل، اشتغال و ازدواج،سه ضلع حياتي يک مثلث را در زندگي هر فرد تشکيل مي‌دهند. اين سه خواسته، آرزو و حق هر انساني است که پا به اين دنيا مي‌گذارد و در کشوري زندگي خواهد کرد که خواسته‌ها و توانايي‌هايش زير سايه نوع عملکرد دولت آن کشور شکل گرفته، رشد مي‌کند و تبلور مي‌يابد.

خواسته های جوانان

براي شروع بايد به تحصيل بپردازيد و به اصطلاح با سواد شويد تا شعور و آگاهي لازم براي آشنا شدن با دنياي اطراف و وارد شدن به اجتماع را پيدا کنيد. بعد از تحصيلات علم روز و کسب توانايي هاي لازم، زمان استفاده از اين معلومات و خدمت به کشوري است که شرايط علم اندوزي را براي شما ايجاد کرده تا شما هم شرايط مناسب را براي نسل آينده در کشور خود فراهم کنيد. با داشتن علم و آگاهي کافي يافتن شغل و درآمد مناسب، شريک مناسبي را براي ادامه زندگي خود پيدا کنيد و در کنار هم حيات جامعه‌اي را رقم بزنيد که در آن فرزندان شما بتوانند به طور کامل و شايسته اين سه ضلع زندگي خود را تکميل کرده و موفق وسعادتمند باشند. حال اگر يکي از اين سه ضلع دچار اختلال شود و شرايط رسيدن به آنها به خوبي فراهم نشود، چه بر سر اين جامعه خواهد آمد؟

بدون داشتن تحصيلات و تخصص کافي، وقتي مشغول به کاري شديد آيا مي‌توانيد به خوبي از عهده آن برآييد؟

بدون پيدا کردن شغل مناسب و کسب درآمد کافي، چگونه مي‌توانيد ازدواج کرده و تشکيل زندگي مستقل دهيد؟

درايران ما تحصيلات تا پايان مقطع دبيرستان و اخذ ديپلم براي همه رايگان است و در صورت قبولي در دانشگاه هاي دولتي هم تمام هزينه‌هاي تحصيلي شما تامين خواهد شد. پس ما از حيث تحصيل و کسب علم روز در مقام و رتبه بسيار خوبي قرار داريم. جوانان ايراني بسيار باهوش و با پشتکار هستند، اکثر آنان تا مقاطع بالايي ادامه تحصيل مي‌دهند، اما پس از آن چه بر سر اين جوانان تحصيلکرده و با استعداد مي‌آوريم؟ چرا بايد وقتي جوانان ما به مرحله پيدا کردن شغل مناسب و تشکيل زندگي مشترک مي‌رسند، اين چنين با مشکلات عديده و فراوان دست به گريبان باشند؟ به راستي تنها وعده ايجاد چند ميليون شغل، در شان اين قشر جوان و آماده خدمت به ميهن‌شان کافي است؟

وقتي نمي‌توانيم آينده فرد را با دادن شغل مناسب روشن کنيم، چگونه مي‌توانيم انتظار آمار بالاي ازدواج و دوري از گناه و فساد و اعتياد و… را براي جامعه داشته باشيم؟ آن هنگام است که جوانان به نوعي پوچي و خلا دروني مي‌رسند. نوعي بي‌هويتي، نوعي بي‌اعتمادي به خود و جامعه… او ديگر خود و توانايي‌هايش را باور ندارد، وقتي آينده‌اي براي خود متصور نباشد، پس چگونه از او بخواهيم تا شرايط موفقيت و کمال نسل فردا را بسازد و حيات جامعه را حفظ کند؟ پس چه خوب است کمي‌به هم اعتماد کنيم. جوانان ايراني که همين جا تحصيلات خود را به اتمام رساندند، در خارج از کشور هميشه موفق‌ترين و بهترين بوده‌اند و باعث سربلندي کشور ما مسلما با ايجاد شرايط، امکانات و امنيت شغلي و کاري مناسب، مي‌توان از نيروي جوان و پرتلاش ايراني در راه پيشرفت و ادامه حيات پرافتخار ايران اسلامي‌استفاده کرد. مقام معظم رهبري، امسال را سال توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني ناميده‌اند. پس بهتر است مسوولان شرايط حمايت از توليد ملي و سرمايه ايراني را که جوانان و تحصيلکرده‌هاي ما آن را تحقق مي‌بخشند به خوبي فراهم کرده و زمينه را براي پيشرفت و سربلندي کشورمان فراهم سازند.

منبع: روزنامه مردمسالاری

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.