معلولان و دغدغه های آنان در جامعه امروز

معلولان و دغدغه های آنان در جامعه امروزکم‌توان​ یا معلول به کسی گفته می‌شود که بر اثر نقص جسمی یا ذهنی، اختلال قابل توجهی به طور مستمر بر سلامت و کارایی عمومی، و یا در شئون اجتماعی، اقتصادی و حرفه‌ای او به وجود آید، به طوری که این اختلال، از استقلال فردی، اجتماعی و اقتصادی وی بکاهد. این گروه، شامل حسی تظیر مانند ناشنوا و نابینا، و همچنین معلول جسمی و معلول ذهنی می‌باشد. یکی از اقشاری که این روزها با بی‌مهری مواجه شده و مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرند، قشر معلولان در جامعه هستند که یا به دلایل مادرزادی یا در اثر سانحه و حادثه دچار معلولیت شده‌اند. اما نباید فراموش کرد که تنها تفاوت این افراد به یک نقص ژنتیکی یا عصبی مربوط می‌شود که از نظر اندازه در حد ابسیلون است یعنی مرز بین سلامتی و معلولیت همین یک ابسیلون است.
اما در برخی موارد در جامعه شاهد بی‌توجهی یا کم‌توجهی به این قشر هستیم چه بین مدیران و چه در جامعه و میان مردم و همین موارد باعث شده است افراد معلول جامعه کنونی ما احساس ناخوشایندی داشته باشند و با خود فکر کنند که چون کسی به آنان توجه ندارد و به نوعی از اجتماع جدا شده‌اند به این دلیل است که با دیگران اختلاف زیادی دارند.
به هر حال این نوع از برخورد با قشر معلول جامعه به هیچ وجه پسندیده نبوده و لازم است همگی ما به عنوان شهروندان این جامعه بیشتر در این موضوع تامل کنیم. به همین منظور 5 مشکل عمده و در حقیقت 5 دغدغه معلولان در جامعه امروزی را در این نوشتار یادآور می‌شویم. امید است با در نظر گرفتن این موارد بیش از گذشته برای رفع مشکلات معلولان در کشور گام برداریم.

1- يكي از مشكلات افراد داراي معلوليت، برخورد و نگاه‌هاي ترحم‌آميزی است كه متاسفانه ريشه فرهنگي دارد و در رديف اولين مشكلاتي است كه معلولان از دوران کودکی با آن مواجه هستند و حتي مشاهده می‌شود که مديران مراكز آموزشي از پذيرش اين عزيزان براي تحصيل در مركز تحت مديريت خودشان ممانعت مي‌كنند.

2- مشكل دوم كاريابي و اشتغال افراد داراي معلوليت است. به دليل مشكلات جسمي – حركتي این افراد، بیشتر مديران دستگاه‌هاي دولتي و خصوصي با وجود قوانين موجود كه ملزم به استخدام افراد داراي معلوليت هستند باز هم از پذيرش اين عزيزان خودداري مي‌كنند.

3- مشكل سوم مناسب نبودن زيرساخت‌های محيط‌های شهري، معابر عمومي، اماكن عمومي و سيستم حمل و نقل شهري و بين‌شهري است كه متناسب با استاندارد‌های جهاني ويژه افراد داراي معلوليت مناسب‌سازي نشده‌اند. با وجود قوانين محكم مثل قانون جامع حمايت از حقوق معلولان كه در ماده 2 و4 آن موضوع مناسب‌سازي محيط‌های شهري و اماكن عمومي تاكيد شده اما همچنان این مشکل به قوت خود باقی است.

4- مشكل چهارم عملكرد نامناسب دستگاه‌هاي حمايتي است. هميشه افراد داراي معلوليت را آنطور كه هستند و با توانمندي‌هايي که دارند معرفي نمي‌كنند و بيشتر براي جلب مشاركت‌هاي مردمي نقاط ضعف معلولان را مانند معلولان ذهنی كه در اقليت هم هستند مطرح مي‌كنند و مانع رشد و تكامل سایر معلولان می‌شوند.

5- از جمله مشکلات دیگر معلولان جامعه ما موضوع ازدواج است که وجود همین نگاه‌های تبعیض‌آمیز و دلایل گوناگون دیگر از جمله مشکلات فرهنگی و وجود سلیقه‌های سنتی، باعث شده معلولان در انجام ازدواج هم مشکلات فراوانی داشته باشند.

منبع: وطن امروز

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.