راه‌کارهایی برای مقابله با بیکاری

داشتن شغل یکی از نیازهای اساسی افراد می باشد و بیشتر افراد به دنبال این هستند که برای خود منبع در آمدی کسب کنند. از طرف دیگر بعضی افراد به دنبال شغل هایی هستند که در آن احساس امنیت کرده و خیالشان راحت باشد که تا چند سال در آن شغل می‌مانند و ارتقا می‌گیرند. اما در این دوره و زمانه زندگی مدام در حال تغییر است و با این پیشرفت تکنولوژی این تغییر چندان هم عجیب نیست. تغییراتی که شامل کار و شیوه و شرایط آن هم می شود. به دلیل همین تغییرات است که خیلی ها می گویند شرایط در آینده به شکلی پیش می رود که بسیاری از شغل ها دیگر کارایی ندارند و ممکن است تعداد زیادی از ما بیکار شویم! همین الان هم بازار بسیاری از کارها تهدید شده و به نظر میرسد به پایان خودشان نزدیک شده اند. اما نمیشود این را کتمان کرد که ممکن است جامعه و دنیا به کار ما نیاز نداشته باشد اما ما به کار نیاز داریم. برای اینکه در این آینده نه چندان دور بیکار نشویم باید نکاتی را رعایت کنیم:

۱- حواستان به تغییرات باشد: شما باید بدانید که در زمینه شغلتان چه تغییراتی در حال انجام است و این تغییرات تا چه حد پیش رفته اند. البته اینکه فقط بدانید چه تغییراتی در حال انجام است کافی نیست. شما باید درباره این تحولات اطلاعات کافی و درست جمع آوری کرده و برای آنها آماده شوید. دیدن آموزش های لازم برای همراه شدن با تغییرات، برایتان لازم است. به جای پرهیز از این فناوری ها از آنها استقبال کنید چون قرار است به شما کمک کنند همچنان فعال و پویا باقی بمانید. یادتان باشد این روند هیچ وقت متوقف نمی شود پس مقاومت بیهوده است و اگر می خواهید فعال بمانید چاره ای جز یاد گرفتن این تکنولوژی های جدیدندارید.

۲- افراد موفق را الگو قرار دهید: وقتی موفقیتی پیش می آید، ما حصل تجربه ای بوده است که افراد می توانسته اند آن مسیر طی نموده و آن تجربه را مدلی برای کسب و کار خود و رسیدن به موفقیت در نظر بگیرند. استفاده از مدل سایر کسب و کارهایی که به موفقیت دست پیدا کرده اند، یک میان بر برای شما است؛درست مانند این می ماند که شما با خطرات و اشتباهات راه آگاه بوده و موارد منفی را تجربه نخواهید کرد. شما مسیر و راه صحیح را با استفاده از مدلینگ می شناسید.

۳- در خانه ننشینید و منتظر یک پیشنهاد شغلی باشید: جویندگان کار فکر می کنند که پیدا کردن شغل جدید کار خیلی مشکلی است، لذا همینطور فقط در خانه منتظر می نشینند و با کسی ملاقات نمی کنند که البته این کار فقط پیدا کردن شغل جدید را برای آنان به تعویق می اندازد، این را بدانید که نشستن و منتظر زنگ تلفن ماندن شما را در لیست حقوق بگیران قرار نمی دهد.

۴- در جریان آخرین تکنولوژی های مربوطه قرار بگیرید: معرفی و شناخت شما دیگر تنها وابسته به رزومه کاری‌تان نیست. شما باید بتوانید برای خودتان برند آنلاین بسازید. یعنی در نرم افزارهای ارتباطی مرتبط با کار اطلاعاتتان را به روز کنید و در آنها فعال باشید. در آینده نه چندان دور نیروی کار با توجه به اطلاعاتی که در این شبکه ها می گذارند استخدام می شود و قطعاً سال های بعد این روند جدی تر هم می شود. از این فضاها دور نباشید و مرتب در جریان آخرین تکنولوژی های مربوط به این بخش قرار بگیرید و در آنها فعال باشید.

۵- روزانه ورزش کنید: از ریچارد برانسون بنیانگذار میلیاردر شرکت های ویرجین پرسیدند علت موفقیت شغلی شما چیست؟ بعد از یک مکث کوتاه گفت: “هر روز ورزش می کنم”

۶- یادگیری خود را افزایش دهید: هر کسب و کار و کاری در مرحله متفاوتی قرار دارد، بنابراین زمان آن است که به جای اینکه شما خودتان را با ابزارهای یادگیری انطباق دهید، آنها خودشان را با شما انطباق دهند. دانشگاه ها و بازارها به سرعت در حال تولید محصولاتی مانند OpenStudy هستند که یک شبکه یادگیری است که از گروه های مطالعاتی متعددی تشکیل شده است.

۷- سرمایه لازم را بدست آورید: جمع آوری کمک های مالی (Crowdfunding) آخرین راه حل برای افرادی است که نیاز به کمک دارند و پیش از آن بهتر است سراغ گزینه های دیگری مانند وام، بودجه، سرمایه گذاری مشترک و… رفته شود. این روزها اگر شما نتوانید سرمایه مورد نیازتان را تأمین کنید یا به اندازه کافی تلاش نکرده اید یا ایده شما به اندازه کافی خوب نبوده است.

مطالب مرتبط:
راه های غلبه بر استرس بیکاری

راههای موفقیت در کسب و کار

چگونه بفهمیم انسان موفقی در محیط کار هستیم؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.