ساعت زمین (Earth hour) چه روزی است؟

ساعت زمین Earth hourساعت زمین (Earth hour) یک روز جهانی است که به ابتکار صندوق جهانی حیات وحش World Wildlife Fund – WWF شکل گرفته است. در این روز شهرهای بزرگ جهان در نقاط شاخص عمده خود چراغ‌ها را خاموش می‌کنند. هدف برنامه ساعت زمین این است که آگاهی عمومی را نسبت به گرمایش‌جهانی افزایش دهد.
این ابتکار عمل در سال 2007 در سیدنی در کشور استرالیا آغاز شد و سپس به کشورهای دیگر گسترش یافت و به رویدادی جهانی بدل شد.
خاموشی‌ چراغ ها در روز زمین همه ساله در اخرین روز شنبه ماه مارس صورت می‌گیرد.
اندی رایلی (ANDY RIDLEY) مدیر اجرایی و بنیانگذار “ساعت زمین” در سال 2008 اعلام کرد که 371 شهر و دولت محلی از استرالیا و کانادا گرفته تا فیجی با این خاموش کردن 60 دقیقه‌ای در 29 مارس (10 فروردین) ساعت 9:00 به وقت گرینویچ موافقت کردند.
سازمان‌دهندگان این ابتکار عمل امیدوارند که این اقدام مردم را تشویق کند که آگاهی بیشتری در مورد مصرف انرژی کسب کنند و دریابند که تولید برق جو با سوزاندن سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز جو زمین را آلوده می‌کند و در ایجاد پدیده گرمایش جهانی نقش دارد.
در سال 2011 این رویداد به حدی گسترش یافت که در بیش از 5200 شهر در 135 کشور برای یک ساعت چراغ‌های در نقاط عمده خاموش شد. تهران نیز به ساعت زمین پیوسته است. این روز در سال 2012 سی و یکم مارس ساعت 8:30 تعیین شد.
برگرفته از همشهری آنلاین و سایت رسمی ساعت زمین http://www.earthhour.org

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.