میمون ها توانایی تشخیص کلمات معنادار را دارند

براساس نتایج تحقیقات جدید میمون های نژاد بابون می‌توانند کلمات مکتوب کوچک را تشخیص داده و میان آنها با واژگان بی‌معنی تمایز قائل شوند، تحقیقاتی که می‌تواند به پرسش هایی درباره نحوه یادگیری کودکان پاسخ دهد.

تحقیقات صورت گرفته روی نژاد بابون از میمون ها با هدف تمرکز روی نقصان توجه بصری به جای مشکلات مغزی در صحبت کردن یا شنیدن صورت گرفته تا بتواند توضیحی را برای کودکان مبتلا به خوانش پریشی ” dyslexia ” ارائه کند.

تحقیقات انجام شده روی بابون ها نشان می دهد که کودکان صدای الفبا را پیش از یادگیری و توانایی خواندن می آموزند، اما تشخیص شکل کلمات نقش قوی تر از آنچه که پیشتر تصور می شد در سوادآموزی برعهده دارد.

جاناتان گرینر از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی اظهار داشت: کاری که بابون ها انجام می دهند، خواندن نیست، آنها معنای هیچ کدام از کلمات را در نمی یابند بلکه تنها شکل های آنها را تشیخص می دهند.

رئیس این گروه تحقیقاتی که نتایج آن در مجله ساینس منتشر شده گفت: مسئله اصلی اینجاست که بابون ها می توانند کلمات صحیح و کلمات نزدیک به کلمات صحیح را تشخیص دهند، بدون آنکه معنای این واژگان را دریابند.

براساس گزارش سای تک تودی، این آزمایش ها نشان می دهد که شش بابون توانستند برای تشخیص کلمات معدودی که از چهار حرف تشکیل شده بود درمیان ۷۸۰۰ واژه بی معنای دیگر آموزش ببینند. یکی از این شش بابون ۳۰۸ کلمه یادگرفت و حتی وقتی کلمه ای را برای اولین بار مشاهده می کردند تشخیص می دادند که این یک کلمه حقیقی و یا یک کلمه بی معنا است.

اما در این میان محققان دریافتند که بابون ها واژگانی که از نظر بصری به واژگان حقیقی شباهت دارد را اشتباه می گیرند درست براساس همان الگویی که انسانها خواندن را یاد می گیرند.

چارلز کونور از موسسه ذهن و مغز در دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور اظهار داشت: نتایج جالب توجه درباره توانایی تشخیص در بابون ها از نظر آماری تنها کلمات از غیر کلمات نیست.

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.