خرس‌های قطبی ۶۰۰ هزار ساله

به گرارش زیست نیوز بر اساس نتایج مطالعه ای که اخیرا انجام شده، خرس های قطبی گونه هایی بسیار قدیمی تر از آن چیزی هستند که تاکنون تصور می شد. با توجه به بررسی های صورت گرفته، احتمالا این جانوران که به عنوان فرمانروایان برتر قطبی شناخته می شوند، در حدود ۶۰۰ هزار سال قبل، از اجداد خرس های خاکستری منشعب شده اند.

یافته ها نشان می دهند که تکامل بزرگترین گوشتخوار خشکی، روندی آرامتر از آنچه که تصور می شد، داشته است. این به معنای آن است که خرس های قطبی ممکن است آسیب پذیری بیشتری به تغییرات آب و هوایی نسبت به آنچه که قبلا پیش بینی می شد، از خود نشان دهند.

خرس های قطبی 600 هزار ساله
خرس های قطبی 600 هزار ساله
خرس های قطبی 600 هزار ساله

یک سال قبل، دانشمندان نمونه های DNA را مورد بررسی قرار دادند که حاکی از انشعاب و تکامل خرس های قطبی از اجداد خاکستری آنها در ۱۵۰ هزار سال قبل بود.این مساله بسیاری از کارشناسان را متعجب کرد زیرا زمانی نسبتا کوتاه برای تکامل چنین پستاندار بزرگ و منحصر به فردی محسوب می شد.از سوی دیگر، مطالعه مذکور باعث ایجاد این نظریه شده بود که خرس های قطبی می توانند خود را با روند سریع تغییرات آب و هوایی در قطب وفق دهند.

خرس های قطبی 600 هزار ساله
خرس های قطبی 600 هزار ساله

سرعت ذوب یخ های دریایی که نقشی مهم در تامین غذای خرس های قطبی دارند، طی ۴۰ سال گذشته چشمگیر بوده است. مطالعات پیشین بر اساس DNA میتوکندری صورت گرفته که کمتر از یک درصد از مواد ژنتیکی حیوانات را تشکیل داده و تنها از جنس ماده به ارث می رسند.اما مطالعه اخیر که در نشریه “ساینس” منتشر شده، بر اساس بزرگترین مقدار DNA در میان کروموزوم حیوانات که تاریخچه ژنتیکی کامل تری از گونه ها را شامل می شود، انجام شده است.

خرس های قطبی 600 هزار ساله
خرس های قطبی 600 هزار ساله

زمانی که دانشمندان DNA کروموزومی ۱۹ خرس قطبی را با DNA مشابه از دیگر گونه های خرس مقایسه کردند، رابطه نزدیک آن با خرس خاکستری که برخی اوقات به ویژه در دوران گرمتر سال احتمال تقابل آنها با هم وجود دارد، مشخص شد.بر اساس برآورد دانشمندان، آخرین جد مشترک خرس قطبی و خرس خاکستری بین ۳۳۸ هزار تا ۹۳۴ هزار سال قبل می زیسته است. اما محتمل ترین تاریخ در این بازه زمانی، ۶۰۰ هزار سال قبل، زمانی که با کاهش چشمگیر دما و ایجاد یکی از عصرهای یخبندان زمین مصادف بوده، است.

خرس های قطبی 600 هزار ساله
خرس های قطبی 600 هزار ساله
خرس های قطبی 600 هزار ساله

طی سالیان اخیر گزارش های مختلفی از تولید مثل خرس های قطبی و خرس های قهوه ای اعلام شده است. به اعتقاد دکتر فرانک هیلر از “مرکز تحقیقاتی آب و هوا و تنوع زیستی”، مطالعات اولیه درباره DNA میتوکندری توله های حاصله، می تواند با چیزی مشابه که حدود ۱۵۰ هزار سال قبل اتفاق افتاد، شرح داده شود.

این مساله نشان می دهد که خرس های قطبی و خرس های خاکستری حدود ۱۵۰ هزار سال قبل پیوند خورده و سپس به جمعیت اصلی خرس های قطبی بازگشته اند ازاین رو DNA میتوکندری خرس های قطبی امروزی ناشی از این دوران است.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.