عوارض آنفلوانزا در بارداری

0
(0)

ابتلا به آنفلوانزا در دوران بارداری خطرناک است، زیرا طی این دوران تغییراتی در بدن اتفاق می‌افتد که فرد را در برابر آنفلوانزا آسیب‌پذیرتر خواهد کرد. به آنفلوانزا مثل یک بیماری معمولی نگاه می‌شود، با این حال در موارد نادری می‌تواند برای خانم‌های باردار بسیار خطرناک شود. همچنین ابتلا به آنفلوانزا در زمان بارداری، خطر زایمان زودرس یا به دنیا آوردن کودکی با وزن کم را افزایش می‌دهد و ممکن است باعث زایمان کودک مرده نیز شود. گاهی ممکن است منجر به بروز مشکلاتی مانند مشکل تنفسی شود.

علائم شایع آنفلوانزا
آنفلوانزا در دوران بارداری می‌تواند شما را ضعیف کند. ابتدا ممکن است احساس کنید که در اثر یک سرماخوردگی شدید ضعیف شده‌اید، اما به سرعت و با پیشرفت علائم حال شما وخیم‌تر می‌شود. هنگام ابتلا به آنفلوانزا ممکن است دچار حالت‌های زیر شوید:
تب
لرز
سردرد
خستگی
بی‌اشتهایی
دردهای عضلانی
همچنین ممکن است علائمی مانند سرماخوردگی از جمله سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و عطسه داشته باشید. برخی افراد نیز دچار اسهال و استفراغ می‌شوند.

اثرات برجنین
اثرات آنفلوانزا بر جنین به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. انتقال ویروس آنفلوانزا ازطریق جفت به جنین نادر است. با این حال، آنفلوانزای مادر در دوران بارداری ممکن است اثرات نامطلوب روی جنین حتی در صورت عدم انتقال ویروس از جفت داشته باشد.
در برخی مطالعات مشاهده شده بیماری آنفلوانزا یا شبه آنفلوانزا در سه ماهه اول بارداری با افزایش خطر ابتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی از جمله شکاف لب، نقص لوله عصبی، هیدروسفالی و نقایص مادرزادی قلب همراه است. افزایش دمای بدن یک نشانه بالینی شایع از آنفلوانزا و یک عامل خطر برای نقایص مادرزادی و دیگر پیامدهای ناگوار نوزاد است. به نظر می‌رسد این خطر با استفاده از داروهای تب بر کاهش می‌یابد. همچنین گزارش شده است که عفونت مادر در دوران بارداری با افزایش خطر ابتلا به سقط جنین، زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، تولد نوزاد کوچک نسبت به سن نوزاد و مرگ جنین ارتباط دارد. توصیه می‌شود تمام زنانی که در فصل آنفلوانزا حامله هستند یا پیش‌بینی می‌شود در آن فصل حامله شوند، واکسن آنفلوانزا دریافت کنند.زنان باردار باید از تزریق فرم واکسن زنده ضعیف شده آنفلوانزا اجتناب کنند ولی محدودیتی در مورد تماس زنان باردار با افرادی که واکسن زنده ضعیف شده آنفلوانزا دریافت کرده‌اند وجود ندارد. همچنین انواعی از واکسن نوترکیب برای افراد بین ۱۸ تا ۴۹ سال که به تخم مرغ حساسیت دارند جهت تزریق به زنان باردار در دسترس است. محدودیت سن بارداری جهت تزریق واکسن وجود ندارد. علاوه بر حفاظت از زن باردار، واکسیناسیون آنفلوانزا در دوران بارداری نوزاد را برای چند ماه پس از زایمان محافظت می‌کند.
بنابراین، واکسیناسیون مادران باردار یک استراتژی مؤثر برای کاهش مرگ و میر بر اثر آنفلوانزا در میان نوزادانی است که در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های شدید آنفلوانزا قرار دارند و واجد شرایط واکسیناسیون تا شش ماهگی نیستند. واکسیناسیون مادر همچنین ممکن است در سه ماهه اول تولد بستری شدن برای سایرعلت‌های عفونت دستگاه تنفسی کودک را کاهش دهد.

چه زمانی باید واکسن آنفولانزا تزریق کرد؟
توصیه کلی در مورد زمان زدن این واکسن‌ها این است که زنان در هر سنی که تصمیم به بارداری می‌گیرند، باید در اواخر تابستان و اوایل پاییز (که واکسن آنفولانزا در دسترس است) واکسن بزنند. زنان باردار نیز باید از این واکسن در طول پاییز و فصل‌هایی که آنفولانزا در آن‌ها شیوع پیدا می‌کند استفاده کنند. پس به هیچ عنوان فرصت را از دست ندهید و از خود و فرزندتان در برابر آنفولانزا محافظت کنید.

چند نکته درباره واکسن آنفلوآنزا
– واکسن تزریقی آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته‌شده است. استفاده از این واکسن پس از ۶ ماهگی مورد تأیید قرار گرفته است.

– واکسن استنشاقی آنفلوآنزا به صورت اسپری بینی از ویروس ضعیف‌شده ساخته شده است و برای افراد بین ٢ تا ۴٩‌ سال مورد تأیید قرار گرفته است.

– این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیت نشان داده‌اند، توصیه نمی‌شود.

– تقریبا دو هفته پس از زدن واکسن بدن شما پادتن‌هایی تولید می‌کند که برای محافظت در برابر آن گونه‌ی خاص ویروس آنفلوآنزا، مورد نیاز هستند.

– فصل شیوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا اردیبهشت به طول می‌انجامد. بهترین ماه‌ها برای واکسیناسیون آنفلوآنزا مهر و آبان است، اما بعد از این زمان هم می‌توان واکسن زد.

– شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی‌گیرید؛ اما عوارضی جزیی مانند تورم، تب خفیف و درد بدن ممکن است که رخ دهد. همین مسأله در مورد واکسن استنشاقی هم صادق است و تنها ممکن است اثرات جانبی جزیی به صورت آبریزش بینی، سردرد و گلودرد خفیف بروز کند.

– پزشکان توصیه می‌کنند نیازی نیست که همه افراد از این واکسن استفاده کنند، بلکه افراد با بیماری‌های خاص یا سالمندان بیش از دیگران به استفاده از این واکسن نیاز دارند.

– بر پایه تحقیقات انجام‌شده این واکسن از ابتلا به آنفلوآنزا جلوگیری می‌کند اما تأثیر چندانی بر مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری ندارد. این در حالی است که در گذشته تصور می‌شد واکسن سرماخوردگی تا ۵٠‌درصد مرگ ناشی از بیماری آنفلوآنزا را کاهش می‌دهد.

– پزشکان توصیه می‌کنند که برای تزریق این واکسن حتما با پزشک متخصص مشورت شود؛ مثلا افرادی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند، حتما باید برای تزریق این واکسن تحت آزمایش و بررسی قرار گیرند.

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

– افراد با سن ۶۵‌سال و بالاتر، بدون درنظرگرفتن شرایط جسمانی آنها.

– بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری‌های مزمن ریوی یا قلبی شامل آسم.

– بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت.

– بزرگسالان و کودکان مبتلا به اختلالات مزمن عملکرد کلیه.

– بزرگسالان و کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی ناشی از بیماری‌ها یا مصرف داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی (مانند کورتیکواستروئیدها) یا رادیوتراپی.

– کودکان و نوجوانان ۶ماهه تا ١٨ساله که ترکیبات محتوی استیل سالیسیلیک اسید (آسپیرین) را برای مدت طولانی مصرف می‌کنند و به دنبال ابتلا به بیماری آنفلوآنزا، در معرض خطر ابتلا به سندرم Rreye قرار دارند.

مطالب مرتبط:
ایمونوزاسیون در بارداری

بیماری‌ های اختصاصی پوست در بارداری

آسم در دوران بارداری

ضررهای قرص استامینوفن در دوران بارداری

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

امتیاز مطلب 0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تاکنون کسی رأی نداده است! اولین کسی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.