نحوه پخت آش رشته

آش رشتهمواد لازم براي 4-6 نفر

نخود و لوبيا چيتي: روي هم يك استكان

عدس: يك استكان

پياز داغ: يك ليوان سرپر

سبزي آش ( تره، جعفري، اسفناج، كمي گشنيز ): يك كيلو

رشته آش: نصف يك بسته

نعناع خشك: يك قاشق غذا خوري سرپر

كشك: به مقدار لازم

نمك و زرد چوبه و فلفل سياه: به مقدار لازم

طرز تهيه :

نخود و لوبيا چيتي را از شب قبل خيس كنيد و چند بار آب آن را عوض كنيد . در قابلمه مناسبي ( براي اين مقدار، قابلمه قطرحدود 30 سانتيمتر و ارتفاع حدود 30-40 سانتيمتر مناسب است ) سه ليوان آب بريزيد و نخود و لوبيا چيتي را در آن بريزيد تا نيم پز شود . بعد از اينكه نخود و لوبيا چيتي تقريبا نيم پز شد ( كمي نرم شد ) عدس را به مواد بيفزاييد و بگذاريد با هم بپزند . اگر حين پخت چند بار آب مواد را عوض كنيد هم رنگ آش بهتر ميشود و هم براي كساني كه ناراحتي معده دارند كمتر ايجاد مشكل ميكند ( به خاطر اينكه حبوبات براي معده هاي ضعيف معمولا مشكل ساز است ) حدودا يك ساعت بعد از اينكه عدس را به مواد اضافه كرديد نيمي از پياز داغ را داخل مواد بريزيد و بعد از چند دقيقه سبزي آش را داخل قابلمه بريزيد و خوب هم بزنيد .

درب قابلمه را نگذاريد تا سبزي ها رنگشان يكباره تيره نشود . وقتي سه – چهار دقيقه از اضافه كردن سبزي ها گذشت و مواد را خوب با هم مخلوط كرديد درب ظرف را بگذاريد و اجازه دهيد آش با حرارت ملايم بپزد . براي پخت اين آش زماني نميشود تعين كرد . چون بسته به حجم و نوع مواد زمان پخت متغير است .

ولي رشته را هنگامي به آش اضافه كنيد كه نهايتا 30 دقيقه بعد بخواهيد آش را سرو كنيد يا از روي حرارت برداريد. براي اينكه وقتي رشته را اضافه ميكنيد اگر از 30 دقيقه بيشتر روي حرارت باشد ( حتي حرارت كم ) به هم ميچسبد و كم كم ته ميگيرد . و شما مجبوريد كه آش را هم بزنيد و رشته در اثر هم زدن خرد ميشوند و ظاهر و طعم آش را خراب ميكنند .

توجه كنيد كه موقع پختن آش رشته هرگز از ابتدا نمك را به مواد اضافه نكنيد . به خاطر اينكه رشته آش به اندازه كافي نمك دارد . بعد از اضافه كردن رشته و در واقع قبل از اينكه آش را در ظرف مناسب بريزيد نمك و فلفل و زرد چوبه آن را اندازه كنيد .

قبل از سرو كردن آش در ظرف مناسب مقداري از كشك را داخل آش بريزيد و هم بزنيد البته اگر كساني هستند كه آش را بدون كشك دوست دارند  براي آنها آش بدون كشك كنار بگذاريد !

و بعد آش را در ظرف بكشيد و روي آن را با كش و نعناع داغ و باقيمانده پياز داغ تزئين كنيد .

براي درست كردن نعناع داغ ، براي اينكه رنگ آن زياد تيره نشود ، در تابه كوچكي مقدار كمي روغن بريزيد و منتظر داغ شدن آن نمانيد ! نعناع را سريع به آن اضافه كنيد و همين كه چند بار هم زديد نعناع را از روي حرارت برداريد تا رنگ آن تيره نشود .

براي اينكه پياز داغ هايي با ظاهر بهتر داشته باشيم بهتر است ابتدا موقع خرد كردن پيازها توجه كنيد كه اندازه آنها يكدست باشد تا موقع سرخ شدن رنگشان تيره و روشن نشود و بعد از سرخ شدن ، پياز ها را داخل يك آب كش پخش كنيد تا روغن اضافي آن گرفته شود و پيازها به هم نچسبند .

بعد از سرخ شده پيازها در روغن و تفت دادن آنها با مقدار كمي زرد چوبه ، اگر كمي پودر زعفران خشك روي آنها بپاشيد و بلافاصله هم بزنيد رنگ پيازداغ بسيار بهتر ميشود و همچنين عطر آن .

منبع: مطبخ خاله خانم

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.