راهنمای پخت آش جوشواره؛ غذای بومی بجنورد

آش جوشوارهآش جوش پره یا آش جوشواره آشی است که در خراسان بویژه در بجنورد درست می‌شود. این غذای بومی بجنوردی به نوعی شبیه به غذای راویولی ایتالیایی است. برای درست کردن آن می‌توان از خمیر راویولی هم استفاده کرد ولی چون این یک غذای سنتی – بومی است با خمیر خانگی بهتر و خوشمزه‌تر می‌شود. در مطلب زیر روش تهیه ی آن آورده شده است. امیدواریم آن را تهیه کرده و از خوردن آن لذت ببرید.

مواد اولیه

گوشت چرخ شده: گرم

عدس پخته: یک و نیم لیوان

اسفناج پخته‌شده: یک فنجان

پیاز داغ: ۴ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل و زردچوبه: به مقدار لازم

رازیانه: دو قاشق مرباخوری

تخم گشنیز: دو قاشق مرباخوری

جوز هندی (ساییده شده): دو قاشق مرباخوری

خمیر پیراشکی یا خمیر آماده‌ی فیلو

طرز تهیه

گوشت چرخ‌کرده را با نصفی از پیاز داغ، تفت ‌داده، کمی نمک و زردچوبه به آن می‌زنیم و با یک فنجان آب می‌گذاریم تا بپزد. سپس عدس و اسفناج پخته و گوشت چرخی را مخلوط کرده و نصفی از ادویه (رازیانه- تخم گشنیز- جوز هندی) را به آن اضافه کرده، نمک و فلفل می‌زنیم و با میکسر خوب له می‌کنیم(این موادِ میانی جوشواره است که آماده و کنار می‌گذاریم).

برای درست کردن جوشواره‌ها به دو طریق می‌شود عمل کنیم:

۱- قسمتی از خمیر را به صورت لواش نازکی باز می‌کنیم و قالب می‌زنیم و داخل لواش‌ها را با مقداری از مواد پر می‌کنیم و با لواش دیگری روی آن را می‌پوشانیم و با چنگال چین می‌کشیم.

۲- یا اینکه خمیر را که به صورت لواش نازکی باز کردیم به فاصله از مواد روی سطح آن می‌گذاریم و با لواش دیگری روی آن را می‌پوشانیم و با فاصله آن‌ها را برش می‌زنیم و با چنگال چین می‌کشیم.

قابلمه‌ای را پر از آب کرده روی حرارت می‌گذاریم تا بجوشد و سپس جوشواره‌ها را داخل آب در حال جوش می‌ریزیم تا بپزد. البته نباید خیلی بپزد تا له و وا برود. جوشواره‌ها را داخل آبکش ریخته کنار می‌گذاریم.

باقی پیاز داغ را داخل قابلمه ریخته و اسفناج خام را خرد کرده به آن اضافه کرده و تفت می‌دهیم و باقی ادویه را (رازیانه- تخم گشنیز- جوز هندی) داخل آن ریخته با یک لیوان آب می‌گذاریم اسفناج بپزد و جا بیفتد و سس جوشواره‌ها را داخل آن ریخته بعد از یکی دو جوش غذا آماده است.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.