شناخت خون دماغ و چگونگی مواجه با آن

دکتر کامران کامروا
خونریزی حاد و ناگهانی از بینی که شامل سوراخ های بینی ، حفره بینی و خلف بینی است یک عارضه ی ساده همه گیر است که ظاهری بسیار نگران کننده دارد . بیمار با دیدن خون که از ناحیه بینی و حلق سرازیر است ، بسیار وحشت زده به کلینیک یا بیمارستان مراجعه می کند . با این وجود بیش از 90 درصد از بیماران که با علامت خونریزی از بینییا خون دماغ مراجعه می کنند به سادگی توسط پزشکان درمان می شوند و واقعاً جای نگرانی وجود ندارد . علت بروز خون دماغ که معمولاً به دو دسته قدامی و خلفی تقسیم می شود بسیار متفاوت است . در بسیاری از موارد خونریزی از قسمت قدامی و سوراخ های بینی و از تیغه ی بینی منشأ می گردد و خون در این مواقع در قسمت جلوی بینی و از سوراخ های بینی خارج می شود . در این نواحی شبکه عروقی بسیار گسترده و در عین حال نازکی وجود دارد که خون دماغ از این ناحیه منشأ می گیرد ولی در خون دماغ های با منشأ خلفی بیشتر خون در ناحیه ی حلق ظاهر و از دهان خارج می شود . به طور متوسط از هر 7 نفر یک نفر دچار خون دماغ می شود و مرگ و میز ناشی از خون دماغ بسیار نادر است و تنها به دلیل شدت خونریزی و از دست دادن حجم زیاد خون احتمال خطر وجود دارد .
خون دماغ شدن
چگونه می توانیم قبل از مراجعه به پزشک خون دماغ را کنترل کنیم ؟
1 ـ ابتدا تمام قسمت نرم بینی را بین دو انگشت شست و اشاره میفشاریم .
2 ـ در حالی که فرد به آرامی به سمت جلو متمایل است ، سر را به سمت جلو خم می کنیم تا از ورود خون به سینوس ها و دستگاه تنفسی فوقانی جلوگیری نموده مانع از خطر اسپاسم راه های تنفسی شویم ( این موضوع بر خلاف ایده عمومی مبنی بر خم کردن سر به عقب است ) .
3 ـ حداقل 5 دقیقه این کار را ادامه می دهیم و اگر لازم باشد می توان چند بار این کار را انجام داد .
4 ـ آرام می نشینیم و حتما سر را بالاتر از قفسه سینه قرار میدهیم . هرگز نمی خوابیم و یا طاق باز دراز نمی کشیم و یا سر را بین پاهای خود قرار نمی دهیم و خم نمی شویم .
5 ـ روی بینی و گونه ها کمپرس سرد قرار میدهیم .
پس از کنترل خونریزی و جهت جلوگیری از عود مجدد آن موارد زیر را رعایت می کنیم : در خانه استراحت نموده و هنگام استراحت زاویه سر نسبت به تنه حدود 45 درجه باشد ، فین نمی کنیم و فشار به ناحیه ی سر و صورت نمی آوریم . اگر عطسه داریم ، با دهان باز انجام می دهیم ، غذاهای ملین و در صورت لزوم داروهای ملین مصرف می کنیم ، هیچ وسیله ی سنگین و بزرگی را حمل نمی کنیم . هرگز سیگار نمی کشیم . غذاهای کم حجم ، نرم و سرد مصرف می کنیم و 24 ساعت هیچ گونه مایعات گرم مصرف نمی کنیم ، هیچ گونه دارویی که به اختلال انعقادی منجر می شود ، مصرف نمی کنیم . شامل آسپیرین ، بروفن ، پلاویکس و غیره ، در صورت بروز خونریزی از فین کردن تمام خون و یا لخته ها را خارج کرده و سپس کمپرس را انجام می دهیم و به پزشک مراجعه می کنیم .
منبع: روزنامه سلامت – شماره 225

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.