طرز تهيه دونات خانگي

طرز تهيه دونات خانگيدر بین انواع شیرینی و کیک، دونات یکی از پرطرفدارترین و دوست داشتنی ترین نان های شیرین دنیاست که با طعم و روشی تقریبا یکسان در همه جا تهیه و تولید می شود.کم تر شیرینی است که در سراسر جهان در کارخانه های بزرگ در حجم بالا تولید شود و در همه مغازه ها پیدا شود. بااین حال بدون شک تهیه خانگی هر غذا، شیرینی و نانی در خانه بهتر و مطمئن تر است به شرطی که راز و رمزهای تهیه یک دونات خوشمزه و حرفه ای را بدانید.

مواد لازم برای تهیه 20 عدد دونات با سایز متوسط:
آرد —————————- 500 گرم (حداقل 3-4 بار الک شده)
شکر ————————— 100 گرم
کره —————————- 75 گرم (آب کرده)
شیر کم چرب و ولرم ————– 1 لیوان
تخم مرغ ———————— 2 عدد (متوسط)
پودر خمیر ترش —————— 2 قاشق سوپ‏خوری (سر صاف)
نمک ————————— 4/1 قاشق چای‏خوری
وانیل ————————— 8/1 قاشق چای‏خوری
روغن مخصوص سرخ کردن ——— به مقدار لازم

مواد لازم برای تزئین روی دونات:
شکلات کاکائویی —————— 100 گرم
شکلات شیری ——————– 50 گرم
پودر قند ————————- به مقدار لازم
پودر گردو یا پسته —————– به مقدار لازم

طرز تهیه:
حوله ای را با آب گرم مرطوب کنید و دور جدار خارجی ِ یک کاسه ‏ی بزرگ و جادار بپیچید. تخم‌مرغ‏ها را یکی یکی داخل کاسه بشکنید و با همزن دستی بزنید تا مخلوط شوند. شیر را کم کم به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا کاملاً با تخم‌مرغ‏ها مخلوط شود. نمک، شکر، پودر خمیر ترش و وانیل را با هم مخلوط کرده و دوبار از الک رد کنید تا یک‏دست شوند و به مواد اضافه کنید. کره‏ ی آب کرده (به روش بن ماری – در ادامه توضیح داده خواهد شد-) را که خنک شده و به دمای محیط رسیده، به مواد اضافه کنید و هم بزنید. وقتی مایع کاملاً یک‏دست شد، یک الک مناسب را روی کاسه بگذارید و آرد را کم کم داخل مواد الک کنید هر بار به اندازه ي یک پیمانه. هنگام اضافه کردن آرد، مایه را مرتباً با دست ورز دهید تا آرد به طور کامل جذب مواد شود. بعد از تمام شدن آرد، خمیر را آن‏قدر ورز دهید (حدود 40 دقیقه) تا کاملاً لطیف و یک‏دست شود و به دست نچسبد.
خمیر را داخل کاسه رها کنید و یک حوله نم‏دار ولرم روی آن قرار دهید و به مدّت یک ساعت و نیم آن را در دمای محیط قرار دهيد تا استراحت کند. طی این مدّت، هر 15 – 20 دقیقه یک‏بار حوله را از روی خمیر بردارید و قدری آن را ورز دهید تا در انتها دونات‏ های سرخ شده، سطحی کاملاً صاف و بدون حباب داشته باشند (بعد از طی زمان استراحت خمیر، حجم خمیر به دست آمده حدود دو برابر حجم خمیر اوّلیه خواهد بود).
سطح تخته ي کار را با مقدار کمی روغن مایع چرب کنید یا روی آن آرد بپاشید و خمیر را با وردنه روی آن باز کنید. سپس با قالب‏ های مخصوص دونات یا با یک نعلبکی خمیر را قالب بزنید و روی یک سینی که کف آن را آرد زده ‏اید با فاصله بچینید و روی آن را با سلفون محافظ مواد غذایی بپوشانید و به مدّت 30 دقیقه در دمای محیط قرار دهید تا آماده شوند.
داخل یک قابلمه‏ ی کوچک گود، تا نصف روغن مخصوص سرخ کردنی بریزید و روی حرارت متوسّط قرار دهید تا داغ شود. دقّت کنید که حرارت زیر ظرف زیاد نباشد؛ در این صورت دونات‏ ها سریع می‏سوزند. سپس دونات‏ ها را یکی یکی داخل روغن بیندازید و کنترل کنید که تمام سطح دونات داخل روغن قرار گرفته باشد و آن‏ها را به مدّت ۲-3 دقیقه سرخ کنید تا زمانی‏ که به رنگ مطلوب برسند. دونات‏ های سرخ شده را روی توری فلزی قرار دهید تا روغن اضافی آن کاملاً گرفته شود و کمی خنک شوند.
برای تزئین دونات‏ ها، دو نوع شکلات را جداگانه به روش بَن ماری ذوب کنید و سطوح دونات را با آن بپوشانید و یا دو طرف دونات را با پودر قند یا پودر پسته بپوشانید.

روش بن ماری:
در این روش برای ذوب کردن مواد آن‏ها را مستقیماً روی شعله قرار نمی‏دهیم بلکه ماده‏ ی مورد نظر را داخل پیش‏دستی قرار داده و روی کتری گذاشته تا با بخار آب ذوب شوند.
نکات:
1- هر 100 گرم تقریباً معادل یک پیمانه پر است.
2- بهتر است تخم مرغ‏ها را نیم ساعت قبل از استفاده از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسند.
3- توجّه داشته باشید که هرچه دفعات الک کردن آرد (حداقل 3-4 بار و حداکثر 8-10 بار) بیشتر باشد خمیر به دست آمده لطیف‏تر خواهد بود. الک کردن یا هوادهی آرد هنگام تهیه دونات تأثیر مهمّی در پف کردن دونات ‏ها در انتهای کار دارد.
4- پودر خمیر ترش در انواع مختلفی موجود است که بسته به نوع آن طرز استفاده از آن متفاوت است. اگر پودر خمیر ترش با دانه‏ های ریز و رنگی روشن است می‏توان آن را مستقیماً با مواد ترکیب کرد. امّا اگر به شکل دانه ‏های درشت و قهوه‏ای رنگ است؛ بهتر است این خمیرمایه‌ را همراه با یک قاشق غذاخوری شکر به یک لیوان آب نیم‏ گرم (طوری که دست را نسوزاند) افزوده و 15 دقیقه فرصت می‏دهیم تا خمیر مایه عمل کند. توجّه داشته باشد اگر از این نوع پودر خمیر ترش استفاده می‏کنید به دلیل اضافه شدن یک لیوان آب به مواد یک پیمانه‏ی دیگر آرد به مواد اولیه اضافه کنید.
5- استفاده از وانیل در تهیه ي خوراکی که از تخم مرغ در آن استفاده شده است برای خنثی کردن بوی بد تخم مرغ است. لذا مقداری کم و زیاد شدن وانیل در این دستور زیاد مشکل ساز نیست.
6- توجّه داشته باشید هنگامی که از پودر خمیر ترش برای به عمل آوردن خمیرها استفاده می‏کنید، هنگام استراحت، خمیر را به هیچ وجه داخل یخچال نگذارید. در ضمن هنگامی که از پودر خمیر ترش استفاده می‏کنید نیاز به استفاده‏ از بیکینگ پودر یا سایر افزدونی‏های معمول نیست.
7- هنگامی که بسته‏ بندی پودر خمیر ترش را باز کردید، تا انتهای زمان انقضای این محصول، حتماً باید محصول فوق را در یخچال نگه‏داری کنید (در قسمتی که بالاترین دما را داراست؛ یعنی گرم‏ترین قسمت یخچال).
8- خمیر دونات را حدّاکثر به ضخامت یک سانتی‏متر باز کنید. بعد از 30 دقیقه استراحت ضخامت خمیر به حدود 2 سانتی‏متر خواهد رسید و بعد از سرخ شدن ضخامت آن حدود 4-5 سانتی‏متر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.